Diecezja
Źródło: www.jerychomlodych
Źródło: www.jerychomlodych

Przed wyjazdem

„Drodzy młodzi, miejcie odwagę, by wejść w swoje wnętrze i zapytać Boga: czego chcesz ode mnie? Pozwólcie, by Bóg do was mówił, a zobaczycie swoje życie przemienione i pełne radości” - tak zwrócił się do młodych papież Franciszek w Orędziu na 34 ŚDM w Panamie.

Najbliższe spotkanie młodych z całego świata z biskupem Rzymu odbędzie się w dn. 22-27 stycznia w stolicy Panamy. Tytułem papieskiego przesłania, zgodnie z wieloletnią tradycją, jest hasło najbliższych ŚDM: „Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!” (Łk 1,38). Po raz pierwszy w historii dokument Ojca Świętego skierowany z okazji światowego spotkania młodzieży został opublikowany w formie wideoklipu. W blisko czterominutowym filmie Franciszek przypomina młodym ludziom, także niewierzącym, że ich gotowość służenia innym to „siła, która może przemienić świat”, i zachęca ich, by realizowali ją wsłuchując się w to, czego oczekuje od nich Bóg.

Pielgrzymów zarejestrowanych jako Polacy przyjedzie do Panamy ok. 3,5 tys. Jest to najliczniejsza grupa pielgrzymów z Europy. Najwięcej uczestników przybędzie z archidiecezji krakowskiej – ok. 700 osób. Młodzieży będzie towarzyszyło: ok. 200 księży i 12 biskupów z naszego kraju.

Bardzo liczną grupą z Polski są wolontariusze. Obecnie w Komitecie Organizacyjnym pracuje troje wolontariuszy międzynarodowych z Polski, natomiast ok. 120 osób zostało zakwalifikowanych jako wolontariusze krótkoterminowi. Ponadto 150 ochotników z ZHR będzie pełniło posługę jako Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe. Oprócz tego z Polski akredytowało się 70 przedstawicieli mediów.

Jak polscy pielgrzymi dostana się do Panamy? Około 1 tys. osób przybędzie lotami czarterowymi prosto z Warszawy (Polskie Linie Lotnicze LOT). Do Panamy przypłynie „Dar Młodzieży” w ramach Rejsu Niepodległości, a także jacht „Dunajec”. Reszta pielgrzymów przybędzie lotami regularnymi.

Dodatkowo w Festiwalu Młodych wystąpią dwie grupy z Polski, zostaną też zorganizowane trzy polskie wystawy tematyczne.

 

Nasi

Z diecezji siedleckiej zorganizowano trzy grupy, które udadzą się na ŚDM do Panamy. Będzie to łącznie 50 młodych osób, wraz z sześcioma księżmi.

Ks. Radosław Piotrowski, który wybiera się z naszą młodzieżą, zaznacza, że oczekuje wspaniałego doświadczenia Kościoła, który wciąż żyje i jest młody. – ŚDM to czas, który mogę spędzić z moimi młodymi przyjaciółmi (uczniami), doświadczając głębi wiary młodych z całego świata; spotykając się z papieżem Franciszkiem – podkreśla ks. Piotrowski.

Zgodnie z tradycją sięgającą ŚDM w Paryżu w 1997 r., spotkanie centralne poprzedzą tzw. Dni w Diecezjach; będą one trwały od 17 do 21 stycznia. Nasza młodzież zamieszka u rodzin w diecezjach Colon i Bocas del Toro. Dzięki temu będzie ona miała okazję bliżej poznać lokalną kulturę.

 

Oczekiwania

Justyna Błachnio, która wybiera się na ŚDM do Panamy z grupą Siedlec, zaznacza, że ta podróż może być dla niej formą pielgrzymki, ale pełną przygód. – Cieszę się, że będę mogła poznać tamtejszą kulturę i obyczaje, a przede wszystkim spędzić czas we wspólnocie ludzi młodych i wziąć udział w spotkaniu z papieżem Franciszkiem. Z pewnością będzie to dobry czas – zaznacza Justyna.

Kolejna z przedstawicielek naszej diecezji – Agnieszka Zdanowska, wskazuje na maryjny charakter najbliższego ŚDM, które po raz pierwszy w historii w temacie nawiązują do słów Maryi. – Moim marzeniem jest, by poznać egzotyczną, bardzo odmienną kulturę, spotkać wiele inspirujących osób, a przede wszystkim pogłębić wiarę i upewnić się w wyborze drogi życiowej. Mam nadzieję że wrócę z Panamy jako człowiek bogatszy o piękne doświadczenia, mądrzejszy i przede wszystkim pełny miłości do Boga i bliźnich – mówi o planach Agnieszka.

– Jestem przekonana, że ŚDM w Panamie także przyniosą wiele radosnych, szczęśliwych i niepowtarzalnych chwil oraz że będą owocnym czasem dla wszystkich uczestników – wymienia Aleksandra Kot, również przedstawicielka siedleckiej grupy. Niewątpliwie czas święta młodych jest momentem, kiedy można doświadczyć tajemnicy i bogactwa Kościoła powszechnego. Ola wskazuje, że doświadczenie poprzedniego spotkania w Krakowie, wizyta papieża Franciszka oraz kontakt z młodzieżą całego świata były bardzo ważnym wydarzeniem w jej życiu.

 

Dobrej drogi

„Niech Matka Boża towarzyszy wam w tej pielgrzymce, niech was motywuje do udzielania odważnych i wielkodusznych odpowiedzi. Szczęśliwej podróży do Panamy! I, proszę, nie zapominajcie o modlitwie za mnie! Do zobaczenia wkrótce!” – tymi słowami zakończył orędzie na ŚDM w Panamie papież Franciszek. Tego samego życzymy przedstawicielom naszej diecezji.

ks. Marek Weresa