Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Przedziwne nawiedzenia

Matka Boża Trzykroć Przedziwna zdobywa serca naszych diecezjan. Coraz więcej ludzi otwiera przed Nią swój dom i regularnie przyjmuje Ją w gościnę. Pielgrzymowanie Maryi zatacza coraz szersze kręgi.

Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej, bo o nim mowa, zadomowił się w Polsce ok. 20 lat temu. Wywodzi się z Ruchu Szensztackiego, który narodził się w 1914 r. w Niemczech, w miejscowości Schönstatt. Wszystko zaczęło się od maleńkiej XIII-wiecznej kaplicy będącej częścią klasztoru opuszczonego przez siostry augustianki. - W jego budynkach powstało gimnazjum pallotyńskie, które przygotowywało młodych chłopców do kapłaństwa. W gronie nauczycieli był m.in. o. Józef Kentenich. Zakonnik, zobaczywszy zachowanie swoich uczniów, miał powiedzieć: „tu już nic nie da się zepsuć”. Nie załamał jednak rąk. Zaczął mówić swoim wychowankom o ideałach i rozbudził w nich pragnienie świętości. W starej kaplicy głosił im duchowe konferencje. Zainspirowany historią bł. Bartolo Longo poprosił Matkę Bożą, by obrała ich malutką świątynię jako miejsce łask. W zamian, wraz ze swoimi uczniami, obiecał pracę nad sobą. Chciał, by chłopcy kształtowali się i wychowywali pod opieką Maryi.

Rok później do kapliczki przyniesiono obraz Matki Bożej Trzykroć Przedziwnej. Wizerunek został zakupiony na bazarku przez jednego z nauczycieli gimnazjum. Trafił do Schönstatt w Wielki Piątek, gdy w kościołach czytamy słowa: „Oto Matka Twoja” – opowiada o. Romuald Kszuk z Instytutu Ojców Szensztackich. Do kapliczki zaczęło przybywać coraz więcej pielgrzymów.

 

Córka, Matka i Oblubienica

Ruch Szensztacki rozwijał się bardzo szybko. W 1920 r. powstał Związek Apostolski z Szensztat, dalej Instytut Sióstr Maryi, Liga Apostolska, a potem inne wspólnoty.  Wszystkie łączy ta sama miłość do Maryi oraz wypływające z niej duchowość i pedagogika.
– W naszym ruchu czcimy Maryję jako Matkę i Wychowawczynię. Ona ma prawo nas formować. Jej tytuł Trzykroć Przedziwnej odnosi się do Trójcy Świętej i przypomina o tym, że Maryja jest Córką Boga Ojca, Matką Syna Bożego i Oblubienicą Ducha Świętego. Tytuł obrazu został przejęty z Historii Kongregacji Mariańskich z Ingolstat. Tamtejszy jezuita bł. Jakub Rem chciał się dowiedzieć, który z tytułów jest Jej najmilszy. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł