Przekazywać wiarę aż po krańce ziemi
Papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Misyjny, skierowanym szczególnie do młodych, podkreśla, że istotą misji Kościoła jest przekazywanie wiary przez zarażanie miłością bez granic. „Upowszechnianie wiary (…) wymaga serc otwartych, poszerzonych miłością. Taka otwartość rodzi spotkanie, świadectwo, głoszenie; rodzi wzajemne dzielenie się w miłości z tymi wszystkimi, którzy są dalecy od wiary, okazują się na nią obojętni, niekiedy niechętni i przeciwni jej” - zaznacza. Ojciec Święty zwraca uwagę, że środowiska ludzkie, kulturowe czy religijne wciąż jeszcze nieznające Ewangelii Jezusa i sakramentalnej obecności Kościoła stanowią najbardziej odległe „krańce ziemi”, do których, od czasu Paschy Jezusa posłani są Jego uczniowie i misjonarze, z pewnością, że zawsze jest z nimi ich Pan (por. Mt 22,20; Dz 1,8).
„Na tym polega to, co nazywamy missio ad gentes. Najbardziej przygnębiającymi peryferiami człowieczeństwa potrzebującego Chrystusa jest obojętność wobec wiary czy wręcz nienawiść wobec boskiej pełni życia. Każde ubóstwo materialne i duchowe, wszelka dyskryminacja braci i sióstr jest zawsze konsekwencją odrzucenia Boga i Jego miłości” – podkreśla papież. I zauważa, że choć przenika nas świat cyfrowy, który zaciera granice i zmniejsza różnice, „bez daru, jakim jest zaangażowanie naszego życia, możemy mieć mnóstwo kontaktów, ale nigdy nie będziemy zanurzeni w prawdziwej komunii życia”. „Misja aż po najdalsze krańce ziemi wymaga daru z siebie samego, w powołaniu danym nam przez Tego, który nas umieścił na tej ziemi (por. Łk 9, 23-25)” – zaznacza papież Franciszek.
Zaufać Bogu
Księża misjonarze z diecezji siedleckiej posługują w Ameryce Południowej, Rosji, na Ukrainie, gdzie nie tylko głoszą Ewangelię, ale także budują kościoły, szkoły, pomagają dzieciom ulicy. – To są ambasadorzy naszej diecezji w różnych częściach świata – mówi ks. ...
HAH