Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Przełamują schematy

Podopieczni bialskiego ośrodka Caritas przekonują, że niepełnosprawni mogą uprawiać rekreacyjne żeglarstwo.

W projekcie „Sprawni żeglarze” wzięło udział piętnastu uczestników WTZ i ŚDS, działających przy ośrodku „Misericordia”. Pięciodniowy rejs po mazurskich jeziorach przyniósł im sporo nowych doświadczeń, choć dla wielu z nich nie było to pierwsze zetknięcie z tym sportem. Wszystko zaczęło się dwa lata temu od udziału w „Nieprzetartym rejsie”. Tak nazywa się impreza żeglarska, organizowana w Giżycku przez Polski Związek Żeglarzy Niepełnosprawnych. Uczestniczyło w niej około 200 osób z całej Polski.

– Chcieliśmy przekonać się, jak wyglądają takie spotkania i jak niepełnosprawni radzą sobie na żaglach. To, co się tam działo, było niesamowite. Po raz pierwszy miałam kontakt z osobami niepełnosprawnymi, którzy sprawdzali się w funkcji sternika. Widziałam, jak ludzie z dysfunkcją ruchu, jeżdżący na co dzień na wózkach inwalidzkich, przesiadali się na wielkie dezety i prowadzili je. Przekonaliśmy się, iż żeglarstwo rekreacyjne jest nie tylko ciekawe, ale i bezpieczne nawet dla osób z niepełnosprawnością. Zainspirowani, napisaliśmy pierwszy projekt – opowiada Ewa Borkowska, zastępca dyrektora OMC w Białej Podlaskiej.

W ubiegłorocznym rejsie wzięło udział 10 podopiecznych. W tym roku liczba szczęśliwców zwiększyła się o kolejnych pięć osób. Wyprawę sfinansował ośrodek i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Białej Podlaskiej.

Radość i marzenia

„Sprawni żeglarze” w ciągu pięciu dni pokonali około 200 kilometrów. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł