Opinie
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Prześwietlenie na granicy

Od 2004 r., kiedy w Koroszczynie zamontowano nowoczesne stacjonarne urządzenia rentgenowskie, nie było na tym przejściu ani jednego przypadku przemytu papierosów w ciężarówkach. Grupy przestępcze nie chcą już ryzykować. - Zwykle próbują ukryć wyroby tytoniowe pod materiałami przykrywkowymi, licząc, że skaner tego nie prześwietli - mówi rzecznik bialskiej Izby Celnej.

W każdym pomieszczeniu Izby Celnej uwagę przyciąga tzw. misja. Czytamy w niej: „Misją Służby Celnej jest zabezpieczanie interesów finansowych Polski i Unii Europejskiej, wspieranie i ułatwianie legalnej działalności gospodarczej, zabezpieczanie i ochrona społeczeństwa oraz środowiska przed zagrożeniami”. Jak się to dokonuje i na czym polega praca celnika?

Kilka konkretów

Izba Celna w Białej Podlaskiej obejmuje swoją działalnością najdłuższy polski fragment granicy lądowej UE i obszaru Schengen. Jego długość wynosi 467 km. W mieście nad Krzną swoje siedziby mają także Urząd Celny i Odział Celny.

– Do naszych zadań należy m.in. pobór i odprowadzanie do budżetu należności z tytułu cła, podatku akcyzowego, pobieranego wewnątrz kraju i na granicach, oraz podatku VAT od towarów przywożonych spoza terytorium UE. Służba Celna zwalcza przestępczość w sferze obrotu towarowego, kontroluje przestrzeganie obowiązków wynikających z prawa podatkowego. Jesteśmy odpowiedzialni za ochronę praw własności intelektualnej i przemysłowej, kontrolujemy przewożone przez granicę rośliny i zwierzęta zagrożone wyginięciem – wylicza rzecznik Marzena Siemieniuk. ...

Agnieszka Wawryniuk

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł