Opinie
Źródło: PIXABAY
Źródło: PIXABAY

Przewaga sił – czy to takie ważne?

Badania i obserwacje z ostatnich lat pokazują, że zjawisko przemocy nie dotyczy jedynie rodzin z tzw. marginesu społecznego. Istnieje ono niezależnie od wykształcenia, pozycji społecznej czy zawodowej członków rodziny, czyli dotyczy rodzin z różnych grup społecznych.

W Polsce dominuje pogląd, że przemoc w rodzinie dotyczy od 20% do 39% rodzin. Ośmiu na dziesięciu (82%) badanych dorosłych uważa, że problem przemocy występuje co najmniej w co piątej polskiej rodzinie. Analiza statystyk dotyczących zjawiska przemocy domowej pozwala zaobserwować, iż na przestrzeni ostatnich lat problem ten stopniowo się nasila. Czym jest zjawisko przemocy w rodzinie? Czym charakteryzuje się sprawca przemocy, a kto najczęściej staje się ofiarą? A może, tak jak ludzie nie rodzą się „ofiarami przemocy”, tak też nie rodzą się „sprawcami przemocy”?

Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie mówi, że przemoc to jednorazowe albo powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie naruszające prawa lub dobra osobiste osób, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.

W wyniku zawirowań życiowych i osobistych okoliczności, a przede wszystkim w zależności od tego, jaka jest proporcja sił w relacjach z innym człowiekiem, czasem jest stosowana przemoc wobec słabszego, a czasem doznać można jej od silniejszego. Szczególnie istotna w wyjaśnieniu zjawiska przemocy jest dysproporcja sił w relacjach z ludźmi, np. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł