Opinie
Źródło: J
Źródło: J

Przez sztukę dotknąć Boga

„Ars sacra El Greca” - to pierwsza w Europie środkowo-wschodniej wystawa obrazów hiszpańskiego mistrza pędzla z XVI w. Siedem płócien światowej klasy artysty można oglądać w Muzeum Diecezjalnym w Siedlcach.

Ekspozycję otwarto uroczyście 4 października, we wspomnienie św. Franciszka. Zaprezentowano na niej, oprócz znajdującej się w zbiorach muzeum „Ekstazy św. Franciszka”, sześć oryginalnych obrazów El Greca udostępnionych przez katedrę w Toledo, gdzie hiszpański malarz greckiego pochodzenia przez ponad 40 lat mieszkał i tworzył, oraz muzea w Wiedniu i Walencji. Wystawa ma na celu na celu uczczenie 100-lecia odzyskania niepodległości oraz 100-lecia powołania Muzeum Diecezjalnego. Placówka została erygowana w 1918 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego w murach ówczesnego Wyższego Seminarium Duchownego w Janowie Podlaskim.

– Po przeniesieniu wszystkich urzędów kurialnych do Siedlec w 1921 r. to samo spotkało też Muzeum Diecezjalne. Lata wojny zdziesiątkowały zbiory, a ówczesny dyrektor ks. Jan Grabowski z narażeniem życia uratował część cennych eksponatów, wśród nich szaty liturgiczne czy pamiątki pounickie – wspominał ks. dr Robert Mirończuk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego, podczas uroczystej inauguracji wystawy, która odbyła się w Centrum Kultury i Sztuki. Ciemne czasy komuny nie pozwoliły w pełni na funkcjonowanie instytucji. Wskrzeszeniem muzeum zajął się dopiero w latach 70 XX w. kolejny dyrektor – ks. kan. Tadeusz Kulig. – Dzięki jego trosce poddano konserwacji ponad 125 obrazów, rzeźb, tkanin i rękopisów. To wówczas do zbiorów muzeum został włączony obraz El Greca, co zdecydowanie podniosło walory artystyczne naszej placówki, a obecnie stanowi wyjątkową i najważniejsza atrakcję regionu i Siedlec. W 2004 r. obraz został zaprezentowany po raz pierwszy w murach muzealnych – opowiadał dyrektor.

Ks. R. ...

HAH

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł