Przy Sercu Pana Jezusa
W 2024 r. przypada 350-lecie objawień Bożego Serca św. Małgorzacie Alacoque, które obchodzone będzie w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa przypadającą w pierwszy piątek czerwca. To dobra okazja, żeby przypomnieć o wspólnocie, która korzeniami sięga objawień sprzed ponad trzech wieków. Straż Honorowa powstała we Francji. Jej założycielką jest s. Maria od Najświętszego Serca z Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Kiedy w 1862 r. przełożona klasztoru wizytek w Bourg-en-Bresse, w którym przebywała, dokonała poświęcenia wspólnoty Najświętszemu Sercu Jezusa, to ona podjęła się znalezienia nowego sposobu Jego uczczenia.
W 1963 r. siostry dokonały Intronizacji Chrystusa Króla w klasztorze, a s. Maria utworzyła łańcuch osób, które, zmieniając się co godzinę, pełniły „straż”, czuwając duchowo przy Najświętszym Sercu Jezusa bez odrywania się przy tym od zwykłych zajęć, na wzór Najświętszej Maryi Panny, św. Jana i św. Marii Magdaleny u stóp krzyża. 13 marca 1863 r. imiona sióstr z klasztoru tworzących ów łańcuch zostały – zgodnie z wizją s. Marii – wpisane na rysunek zegara Straży Honorowej dowolnie wybranej przez każdą z nich godzinie. 9 marca 1864 r. decyzją biskupa diecezji Belley w kaplicy Nawiedzenia w Bourg-en-Bresse zostało ustanowione Bractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca. Szybko zaczęło się rozprzestrzeniać w innych krajach Europy, a w 1868 r. dotarło także do Polski.
Godzina dla Jezusa
Jak czytamy na stronie internetowej Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, stowarzyszenie skupia ludzi pragnących odpowiedzieć na skargę Pana Jezusa w Ogrójcu: „Czy nie mogliście czuwać jednej godziny ze Mną?”. ...
Monika Lipińska