Rozmowy
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Przygotował grunt

O roli kard. Stefana Wyszyńskiego w historii Kościoła w Polsce mówi Ewa K. Czaczkowska, publicystka, historyk, założycielka portalu areopag21.pl, autorka książki „Kardynał Wyszyński. Biografia”.

Czego jeszcze nie wiemy o kard. Wyszyńskim? Czy są jakieś niezbadane obszary, które mogą nas zaskoczyć?

O prymasie wiemy bardzo dużo, ale na pewno jest jeszcze wiele źródeł historykom na razie nieznanych, które mogą tę wiedzę uzupełnić. Dla mnie zaskoczeniem są na przykład wystąpienia kard. Wyszyńskiego na Soborze Watykańskim II, które niedawno miałam możliwość poznać i o których piszę w najnowszym wydaniu biografii prymasa. Na pewno wiele dowiemy się o działalności kard. Wyszyńskiego, o jego relacjach ze Stolicą Apostolską, kiedy historycy będą mieli pełny wgląd w archiwa watykańskie. Również archiwa kościelne w Polsce nie są w pełni otwarte dla historyków. Kard. Józef Glemp obiecał na przykład, że po beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego będzie w całości opublikowany jego dziennik „Pro memoria”.

O ile każdy Polak – niezależnie od wieku – wie co nieco o Janie Pawle II, wiedza o kard. Wyszyńskim jest już zdecydowanie mniejsza… Czy młodsze pokolenia znają w ogóle osobę kardynała?

Bez wątpienia o kard. Wyszyńskim mówi się dziś za mało. Wie o nim więcej młodzież, która uczy się w szkołach noszących imię prymasa, uczestnicy konkursów czy piszący prace magisterskie o jego życiu. Ale poza nimi wiedza jest nikła. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł