Przygotowania do wiosny
Podlasie Biała Podlaska
Łącznie do rundy wiosennej w pierwszej drużynie (III liga) i drugiej (IV liga) przygotowuje się 44 piłkarzy, którzy podzieleni zostali na dwie grupy szkoleniowe. Bialscy zawodnicy przygotowania do rundy wiosennej rozpoczęli 7 stycznia i do końca lutego trenować będą na miejscu – w Białej Podlaskiej. Od 1 do 10 marca Podlasie wyjedzie na obóz do białoruskiej miejscowości Tomaszówka. Po powrocie ze zgrupowania, do rozpoczęcia rozgrywek planowanych na 16/17 marca, zespół z Białej Podlaskiej ponownie przygotowywać się ma na miejskich obiektach.
Sparingi
Pierwszy sparing Podlasie zagra 26 stycznia z Motorem w Lublinie. Kolejnymi rywalami bialczan będą zespoły: TOP 54 Biała Podlaska (juniorzy), Lutni Piszczac, Radomiaka Radom, Lublinianki Lublin, Pogoni Siedlce, a na zgrupowaniu Dynamo Brześć – pierwsza drużyna grająca w białoruskiej ekstraklasie, drugi zespół tego klubu oraz dwa zespoły występujące w I lidze białoruskiej.
Kadra
Opiekę szkoleniową nad piłkarzami przygotowującymi się do rundy wiosennej w obu zespołach: pierwszym i drugim nadal sprawować ma tercet: Władimir Gieworkian jako pierwszy trener, Ryszard Więcierzewski jako drugi szkoleniowiec, odpowiedzialny za drużynę grającą w IV lidze, oraz trener bramkarzy Dmitrij Jekimow. Z nowych piłkarzy zobaczymy w Podlasiu Łukasza Lesiuka i Kamila Kosuka – wychowanków TOP 54 Biała Podlaska, wracającego z Orląt Radzyń Podlaski Mateusza Cedejko oraz ewentualnie kilku piłkarzy z IV ligi i niższych klas, którzy studiują w Białej Podlaskiej. Jeżeli chodzi o odejścia z klubu, to do białoruskiego Niemena Grodno przymierzany jest bramkarz Adam Wasiluk, który przebywał na testach w tym zespole i nadal będzie obserwowany, z kolei Pawłem Komarem interesuje się Wisła Puławy.
3 PYTANIA
Janusz Daniluk – prezes Podlasia
Piłkarze Podlasia przygotowują się do rundy wiosennej w dwóch grupach. Czy jest to już ścisły podział na I i II drużynę?
Nie, wszyscy zawodnicy mają równe szanse, by poprzez postawę na treningach, w sparingach i testach udowodnić swoją przydatność do meczowej osiemnastki czy pierwszej jedenastki Podlasia na poszczególne spotkania w III lidze.
W planach przygotowań macie zgrupowanie na Białorusi, gdzie swego czasu często wyruszaliście…
Po rocznej przerwie powracamy na Białoruś. Miejscowość Tomaszówka, do której się wybieramy, leży na wysokości Włodawy, niedaleko polsko-białoruskiej granicy. Będziemy tam mieli bardzo dobre warunki treningowe, no i zagramy przynajmniej cztery sparingi z silnymi zespołami.
Jak pod względem finansowym zapowiada się ten rok dla klubu?
Z miasta mamy otrzymać 500 tys. zł, co stanowi wyższą kwotę niż w ubiegłym roku. Pragniemy podziękować za to naszym władzom. Mając głównie te środki, będziemy musieli jakoś sobie poradzić.
Orlęta Radzyń Podlaski
15 stycznia rozpoczęły się przygotowania radzyńskich piłkarzy do rundy wiosennej. Orlęta do rozpoczęcia rozgrywek trenować będą wyłącznie w Radzyniu. Klub nie przewiduje żadnego wyjazdu na zgrupowanie poza miasto, co więcej w planach nie ma też tzw. obozu dochodzeniowego zorganizowanego na miejscu. – Taka forma pracy podyktowana jest względami finansowymi, jak i organizacyjnymi. Wielu piłkarzy pracuje i uczy się, a w tej sytuacji trudno jest zorganizować obóz. Niemniej w okresie ferii szkolnych, we wtorki i czwartki, planujemy po dwa treningi dziennie – mówi trener Orląt Sławomir Adamus. Szkoleniowiec nie spodziewa się, aby okrojone przygotowania mogły negatywnie wpłynąć na wyniki sportowe zespołu. – Dziewięć tygodni przygotowań powinno wystarczyć. Wiadomo, że klub ma określone kłopoty finansowe, co rzutuje na przygotowania oraz apanaże dla zawodników. Musimy zdać sobie sprawę z sytuacji i oszczędzać. Orlęta miały pod tym względem różne lata, teraz jest ten trudniejszy okres – stwierdza jednoznacznie szkoleniowiec.
Sparingi
Pierwszym sparingowym rywalem radzynian będą rezerwy Górnika, a mecz zostanie rozegrany 25 lub 26 stycznia w Łęcznej. Potem Orlęta zagrają z: Motorem Lublin (2 lutego), Lublinianką (9 lutego), Avią Świdnik (13 lutego); co do terminów 16 i 23 lutego – przeciwnicy są w trakcie ustalania, Orlęta Łuków (2 marca), Lewart Lubartów (9 marca).
Kadra
Zespół opuści na pewno Erwin Nowik. Na testach w różnych klubach przebywają Patryk Szymala oraz Piotr Zmorzyński, być może także opuszczą Orlęta. Ponadto Michał Sobiczewski nosi się z zamiarem zakończenia kariery. – Planowałem wzmocnić zespół dwoma – trzema piłkarzami, których mam na oku. Problem w tym, czy będzie nas na nich stać. Gdyby z zespołu odeszło jeszcze kilku piłkarzy, to grupa pozyskanych zawodników powinna wzrosnąć – mówi Adamus.
Orlęta Łuków
Łukowscy piłkarze pierwszy trening w ramach przygotowań do rundy wiosennej odbyli 8 stycznia. Do 9 lutego trenować będą w Łukowie, następnie wyjadą na siedmiodniowe zgrupowanie do Puław. Po obozie dalsze przygotowania do rundy wiosennej kontynuowane mają być na własnych obiektach.
Sparingi
Klub z Łukowa planuje rozegranie dziesięciu sparingów. Pierwszym przeciwnikiem będzie Lutnia Piszczac (2 lutego), potem kolejno: Pogoń Siedlce (6 lutego), Wisła Puławy (11 lutego), TOP-54 Biała Podlaska (14 lutego), Wilga Garwolin (16 lutego); 23 lutego – rywal do uzgodnienia, Orlęta Radzyń (2 marca), Pogoń II Siedlce (9 marca).
Kadra
Orlęta będą prowadzili: Paweł Grula jako pierwszy szkoleniowiec oraz Dariusz Dziewulski, który wystąpi w podwójnej roli: drugiego trenera i grającego zawodnika. W zespole pojawili się nowi zawodnicy. Z Pogoni Siedlce wypożyczeni zostali: Marcin Paczkowski, Tomasz Grochowski i Cezary Demianiuk, pojawił się też Marek Piotrowicz, występujący ostatnio w radzyńskich Orlętach, oraz powracający z wypożyczeń Kamil Marciniak i Hubert Przybysz. W klubie zagra również bramkarz Paweł Matłacz, wychowanek Pogoni Siedlce, występujący w rundzie jesiennej w Podlasiu Sokołów Podlaski. Jeżeli chodzi o ruch w drugą stronę, to Łuków prawdopodobnie opuszczą Sylwester Buga i Mateusz Padysz, powracający do swojego macierzystego klubu – Pogoni Siedlce.
Opinie
Tomasz Tryboń – prezes Orląt Łuków
Robimy wszystko, co w zasięgu naszych możliwości, by w tym sezonie utrzymać Orlęta w III lidze. Klub obchodzi w 2013 r. 90-lecie istnienia, więc w sposób szczególny zależy nam na uniknięciu spadku. Finansowo udało się nam zamknąć poprzedni rok prawie na zero – zaległości 10-20 tys. zł nie są przecież znaczące. Mówiąc o finansach, mam na myśli nie tylko sekcję piłkarską, ale cały klub. Czekamy na decyzję z urzędu miasta w sprawie grantów na bieżący rok, o które wystąpiliśmy.
Andrzej Materski