Opinie

Przygotowanie infrastruktury

Najważniejszy podczas papieskiej wizyty w Siedlcach był bez wątpienia jej duchowy wymiar. Jednak organizacja wymagała wielu przyziemnych, a nawet podziemnych prac - i to dosłownie.

Z nastaniem wiosny 1999 r. ekipy budowlane weszły na przyszły plac celebry. Między 12 a 20 marca dokonano demontażu starych linii energetycznych i doprowadzono energię do placu budowy, wybudowano lądowisko i wyremontowano ul. Poniatowskiego, czyli główną arterię prowadzącą na plac celebry, Od 13 do 22 marca wybudowano drogę dojazdową do ołtarza, od 22 marca do 10 kwietnia przeprowadzono roboty fundamentowe.

Od 15 do 30 kwietnia zmontowano konstrukcję ołtarza, między 14 kwietnia a 8 maja prowadzono roboty wewnętrzne, zaś od 3 do 15 maja zainstalowano zewnętrzne elementy ołtarza. Prace agrotechniczne prowadzono od 13 do 20 marca, wykonanie przepustów odbyło się od 22 do 30 marca, wodę doprowadzono już 7 kwietnia. Place dla TVP i PR budowano od 31 marca do 10 kwietnia, pod wieże dziennikarskie ukończono cztery dni później. Sektory grodzono od 6 do 8 kwietnia, kable do głośników i ekranów TV rozprowadzono do 1 czerwca, stanowiska dla telebimów wypożyczonych aż z Holandii przygotowano między 31 maja a 8 czerwca. Budowę drogi do lądowiska dla helikopterów zakończono 21 kwietnia – po dziewięciu dniach pracy. W tym samym czasie zawarto też umowę z firmą instalującą przenośne toalety. Do 7 czerwca zostało podłączonych 200 kabin toaletowych.

 

Na placu celebry

Blisko 60-hektarowe błonia siedleckie zostały podzielone na 104 sektory, w których – według założeń – mieścić się miało od 5 do 6 tys. wiernych. Wszystkie oddzielone zostały od siebie alejkami o szerokości 3 m, aby do każdego miejsca mogła dojechać karetka pogotowia. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł