Aktualności
Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!

Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!

Jednym z głównych tematów teologicznych Ewangelii Łukasza jest uniwersalny wymiar zbawienia w Chrystusie. Syn Boży przyszedł na świat jako zapowiadany przez żydowskich proroków Mesjasz.

Jednakże skutkiem Jego ziemskiej działalności, przede wszystkim męki, śmierci i zmartwychwstania, będzie dar pojednania z Bogiem przekazany nie tylko narodowi izraelskiemu, lecz również wszystkim innym narodom. Uniwersalność zbawienia zaznaczona zostaje już w Łukaszowym opowiadaniu o narodzeniu Jezusa. Gdy aniołowie obwieszczają pasterzom narodzenie Zbawiciela, wypowiadają słowa: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, w których sobie upodobał” (Łk 2,14). Także starzec Symeon, rozpoznając Mesjasza w Dziecięciu przyniesionym przez Maryję i Józefa do świątyni jerozolimskiej, uwielbia Boga, który pozwolił mu ujrzeć „światło na oświecenie pogan i chwałę ludu Twego, Izraela” (2,29). Ponadto już na pierwszych stronach trzeciej Ewangelii natrafiamy na informacje, które pozwalają umiejscowić opisywane wydarzenia na tle historii powszechnej. Narodzenie Jezusa ukazane zostaje w kontekście powszechnego spisu ludności zarządzonego przez Cezara Augusta (por. Łk 2,1-7), pierwszego cesarza rzymskiego panującego od 27 r. przed Chr. do 14 r. po Chr. Natomiast w dzisiejszej perykopie ewangelicznej Łukasz, opisując początek działalności Jana Chrzciciela, ostatniego proroka Starego Testamentu, wspomina, iż miało to miejsce w 15 roku rządów Tyberiusza Cezara, następcy Cezara, który panował w latach 14-37 po Chr. Na kartach Łukaszowej Ewangelii biblijna historia zbawienia, której punktem kulminacyjnym jest osoba i działalność Jezusa z Nazaretu, wielokrotnie spotyka się z historią powszechną. Bóg działa w dziejach człowieka, sukcesywnie realizuje swój plan, najpierw objawiając się Narodowi Wybranemu, a następnie przychodząc w osobie Syna Bożego do całego świata.

Warto, byśmy w tym kontekście spojrzeli na naszą codzienność. Także my, żyjąc 2 tys. lat po wydarzeniach opisywanych w Nowym Testamencie, możemy doświadczyć zbawienia w Chrystusie. Wystarczy, że zaczniemy żyć programem zawartym w słowach proroka Izajasza przytoczonych wdzisiejszym czytaniu ewangelicznym: „Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego!” (Łk 3,4; por. Iz 40,3).

ks. Rafał Pietruczuk