Diecezja
Źródło: XMCH
Źródło: XMCH

Przyjąć postawę godną chrześcijanina

Dzisiaj świętujemy niepodległość i wolność naszej ojczyzny. Cieszymy się z tego, ale również z niepokojem patrzymy na to, jak z daru wolności korzystamy - mówił biskup siedlecki Zbigniew Kiernikowski podczas Mszy św. w sanktuarium św. Józefa w Siedlcach w 95 rocznicę odzyskania niepodległości.

W homilii pasterz Kościoła siedleckiego mówił, że powinniśmy dziękować Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę i prosić, abyśmy umieli odnaleźć się w czasach współczesnych i zająć właściwą chrześcijaninowi postawę.

Wkład w dobro i dziedzictwo

– Pytamy się dzisiaj, czy posiadamy w sobie Ducha Jezusa Chrystusa, czy przyznajemy się do chrześcijaństwa, czy nie tworzymy struktur wspomagających różne dziedziny grzechu. Jan Paweł II wołał: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi”. I to się dokonało, ale dzisiaj wielu z nas od tego Ducha odchodzi. W dniu dzisiejszym polecamy tych, którzy na różne sposoby troszczyli się o Polskę, byli odrzucani i przekreślani. To był ich wkład w to dobro i dziedzictwo, które ma na imię Polska – powiedział biskup. Podkreślił też, że należy troszczyć się o wolność wewnętrzną, ale nie dać się zamknąć w żadnym nacjonalizmie. – A wtedy nawet zewnętrzne zagrożenia nie będą nam straszne. Na te zagadnienia nie mamy gotowych schematów i odpowiedzi, ale posiadając w sobie Bożego Ducha, będziemy umieli tworzyć wspólnotę z ludźmi – tłumaczył biskup siedlecki i dodał: – „Umiłujecie sprawiedliwość, myślcie o Panu w dobroci”, nawet podczas karcenia i różnorodnych doświadczeń. Jak mamy rozumieć sprawiedliwość? Biblia i historia zbawienia podpowiadają nam, że jest to oddanie swojej przestrzeni życiowej w Boże posiadanie, wiedząc że to Bóg ma rację. Takie rozumienie sprawiedliwości wypełnia także szacunkiem przestrzeń życiową drugiego człowieka.

Tworzyć wspólnotę

Biskup Kiernikowski zwrócił uwagę, że na co dzień dostrzegamy, iż interes prywatny jest ważniejszy od dobra wspólnego, a dzisiejsze święto jest sposobem wyrażania nie tyle odmienności, co uzurpacji jedności. – Dlatego jesteśmy tak bardzo podzieleni. Brak nam Ducha Jezusa Chrystusa, ten Duch nas gorszy, a my myślimy, że możemy tworzyć historię na własny sposób. Dzisiaj dziękujemy Bogu za wolną i niepodległą ojczyznę i prosimy, abyśmy umieli odnaleźć się w czasach współczesnych i zająć właściwą chrześcijaninowi postawę. Niech Boży Duch przenika nasze myślenie i działanie, abyśmy umieli żyć w przebaczeniu, abyśmy byli pełni wiary w to, że rzeczy dla nas niemożliwe, są wykonalne dla Boga. Idźmy razem w pochodzie świętych dzieci Bożych, tworząc wspólnotę żyjącą w naszej ojczyźnie – zachęcał pasterz Kościoła siedleckiego.

Eucharystię wraz z biskupem koncelebrowali: bp Piotr Sawczuk, ks. kan. Sławomir Olopiak oraz kapłani z siedleckich parafii. We Mszy św. uczestniczyli także: klerycy Wyższego Seminarium Duchownego, władze państwowe i samorządowe na czele z prezydentem Wojciechem Kudelskim, przedstawiciele i poczty sztandarowe wyższych uczelni, szkół oraz ruchów i stowarzyszeń ziemi siedleckiej. Oprawę muzyczną podczas liturgii zapewniła orkiestra wojskowa oraz chór „Lilia” z parafii św. Józefa.

Bezpośrednio po Mszy św. uczestnicy obchodów 95 rocznicy odzyskania niepodległości przeszli w asyście orkiestry wojskowej na pl. Wolności, gdzie miały miejsce uroczystości centralne.

ks. Michał Chromiński