„Przyjdź Królestwo Twoje…”
W uroczystości wzięli udział hierarchowie Kościoła, z abp. Józefem Kowalczykiem – Nuncjuszem Apostolskim w Polsce, abp. Zygmuntem Zimowskim oraz abp. Józefem Życińskim – metropolitą lubelskim oraz biskupem siedleckim Zbigniewem Kiernikowskim. Przybyli również zagraniczni goście – biskupi Cyryl Klimowicz z Rosji oraz Antoni Dziemianko i Aleksander Kaszkiewicz z Białorusi, a także rzesze wiernych.
Dotychczasowy sufragan siedlecki, bp H. Tomasik, decyzją papieża Benedykta XVI mianowany został biskupem radomskim. – Diecezja nasza przeżywała swoiste osierocenie. I oto przyszedł dzień 16 października. Pamiętamy, że tego dnia 31 lat wcześniej usłyszeliśmy radosne „Habemus papam”. W tym zaś roku 16 października nasza diecezja dowiedziała się, że mamy nowego biskupa diecezjalnego – wspominał z radością bp Stefan Siczek, administrator diecezji radomskiej. Przemawiający po nim abp Z. Zimowski, poprzedni biskup radomski, a obecnie przewodniczący Papieskiej Rady ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia w Watykanie, najpierw dokonał symbolicznego przekazania władzy pasterskiej, a następnie pogratulował swemu następcy i zapewniał o modlitwie. – Biskupie Henryku, wchodzisz dziś w dziedzictwo wiary i miłości, naznaczone i umocnione błogosławieństwem Chrystusa Pana, przyniesionym tu przez Piotra naszych czasów, któremu na imię było Jan Paweł II. Moi drodzy wierni, przyjmijcie nowego biskupa z radością waszych serc – apelował w przemówieniu. W dalszej części uroczystości głos zabrał również metropolita częstochowski abp Stanisław Nowak.
Po przemówieniach, w duchu radości i optymizmu, został odczytany dekret nominacyjny. Następnie abp J. Kowalczyk, przypominając dotychczasową duszpasterską posługę w diecezji radomskiej abp. Z. Zimowskiego, skierował do niego słowa podziękowania za przykładną i gorliwą pracę. Abp Kowalczyk zwrócił się również do bp. Tomasika, życząc, by jako czwarty z kolei biskup tej diecezji ubogacał jej dziedzictwo, przewodząc ludowi Bożemu w pielgrzymce wiary, nadziei i miłości po ziemskich drogach do wiecznych przeznaczeń. – Wspierać Cię będziemy naszą modlitwą, aby Twoja posługa budowania królestwa Bożego była owocna i ubogacająca. Nasze życzenie zamieniamy w modlitwę i składamy na ołtarzu Pańskim jako dar Ofiary Eucharystycznej, którą Ty dziś po raz pierwszy sprawujesz w tej katedrze jako bp diecezjalny – mówił.
Ważnym momentem sobotniego ingresu było homagium – hołd posłuszeństwa i wierności wyrażający poddanie się władzy biskupa – złożone nowemu pasterzowi. W pierwszej kolejności złożyli je przedstawiciele radomskiego prezbiterium, następnie delegacja zakonów i zgromadzeń z diecezji, w imieniu wiernych świeckich homagium złożyła wielopokoleniowa rodzina. Nowemu biskupowi pokłonili się też członkowie ruchów i stowarzyszeń, osoby posługujące w Kościele i nadzwyczajni szafarze Eucharystii. Na zakończenie aktu do swojego nowego pasterza podeszła także umiłowana przez bp. Henryka młodzież. Następnie zabrzmiało uroczyste „Chwała na wysokości Bogu”, po którym rozpoczęła się Liturgia Słowa.
Homilię wygłosił metropolita poznański i wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Zastanawiał się w niej nad doniosłością urzędu biskupiego. – Pierwszym apostołem i biskupem, czyli strażnikiem i rządcą Bożej owczarni, był Jezus Chrystus. Zadaniem apostołów, a więc i biskupów jest, przede wszystkim, głoszenie pięknej i dobrej nauki na wzór Chrystusa – mówił. Zwracając się zaś bezpośrednio do nowego ordynariusza, zauważył: – Dziś stajesz się w pełni częścią sukcesji apostolskiej, która z woli Bożej sprowadziła Cię do Radomia. Odtąd w duszpasterzowaniu wspierać Cię będą ludzie doświadczeni. Każdy z dotychczasowych ordynariuszy zostawił po sobie znaczący ślad – tak w przestrzeni duchowej, jak i materialnej. Ty sam, jesteśmy o tym przekonani, z pomocą Ducha Świętego również zostawisz trwały ślad w historii diecezji radomskiej – przekonywał. Przypominał również, że ingres biskupi to nie tyle okazja do wygłaszania peanów na cześć człowieka, ile raczej tytuł do większego uwielbienia Boga, który słabej ludzkiej naturze pozwala pełnić niezwykle odpowiedzialne zadanie apostolskie w Kościele. – Od tej pory stajesz się, Biskupie Henryku, uczestnikiem radości i cierpień Kościoła radomskiego. Z całego serca życzymy Ci więc: niech powodzenie nie napełnia Ciebie pychą, niech przeciwności Cię nie niepokoją, uroki tego świata niech Cię nie pociągają, a trudności niech nie doprowadzają do rozpaczy – życzył.
Na zakończenie uroczystej Eucharystii bp Edward Materski, pierwszy ordynariusz diecezji radomskiej, a także Anna Gręziak – doradca prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego złożyli życzenia nowemu ordynariuszowi. Liturgię ingresu zamknęło przemówienie biskupa radomskiego Henryka Tomasika przerywane oklaskami wiernych. W słowie, które nowy pasterz skierował do zgromadzonych, dziękował za obecność, liczne dowody życzliwości i pomocy oraz dobro, którego nieustannie doświadcza. W swoich podziękowaniach bp Tomasik nie zapomniał o nikim, wyrażał bowiem wdzięczność zarówno w stosunku do hierarchów Kościoła, księży i zgromadzeń zakonnych, jak i ludzi chorych, cierpiących oraz młodzieży za łączność duchową i modlitwę. Ze wzruszeniem bp wspominał rodzinną diecezję siedlecką. – To ona mnie kształtowała. Z wdzięcznością myślę o moich rodzicach, z wielkim szacunkiem wspominam gorliwych pasterzy diecezji. Bardzo dziękuję również aktualnemu ordynariuszowi siedleckiemu bp Zbigniewowi Kiernikowskiemu za siedmioletnią współpracę – mówił bp Tomasik. Duszpasterz wspomniał również dokonania swoich poprzedników i oddał im należne słowa szacunku i wdzięczności, z nadzieją mówiąc: – Z wiarą w Bożą pomoc i z ufnością w opiekę Najświętszej Maryi Panny staję dziś przed diecezją radomską. Przyjęta misja ma także wymiar ludzki. Dlatego też wypowiadam pełną nadziei prośbę: „Proszę, przyjmijcie mnie…”. Na zakończenie bp H. Tomasik dodał: – Maryi zawierzam moje posługiwanie Kościołowi radomskiemu. Pragnę z Tobą, Maryjo, wielbić imię Pana, i kontynuować na tej ziemi budowę królestwa Bożego. Pragnę opisać dziś Kościół, który związał się z moją ziemią, z którym chcę jako pasterz i brat wołać od dziś z mocą łaski i miłości do Boga: „Przyjdź Królestwo Twoje!”. Niech więc tak się stanie – podkreślił.
GU