Historia
WAJ
WAJ

Przyjęli bohatera

Walczył o Wielkopolskę i Śląsk, a w 1919 r. bronił Polski przed nawałą bolszewicką. Po latach spoczął blisko wnuków i prawnuków.

12 maja na łaskarzewskim cmentarzu zostały pochowane szczątki kpt. Karola Jamnickiego. W piątek, w uroczystej Mszy w kościele parafialnym w Łaskarzewie uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, parlamentarzyści, poczty sztandarowe szkół, uczniowie klas mundurowych i orkiestra dęta miejscowej OSP. - Przyjmujemy z wielkim honorem szczątki kpt. Karola Jamnickiego. Potrzebni są nam bohaterowie, abyśmy idąc po tych śladach, nie pogubili się na drogach naszego życia. Oni są jak drogowskazy, chcemy się od nich uczyć służby i chcemy się od nich uczyć miłości ojczyzny- mówił przewodniczący Eucharystii proboszcz parafii Podwyższenia krzyża Świętego ks. prałat Stanisław Niewęgłowski.

Po nabożeństwie kondukt żałobny w asyście orkiestry dętej i licznej grupy mieszkańców przemaszerował ulicami miasta na cmentarz parafialny, gdzie złożono doczesne szczątki kpt. Jamnickiego. Za pomoc w przeprowadzeniu ekshumacji i organizacji wydarzenia podziękowała prawnuczka kpt. Jamnickiego Karolina Jamnicka-Kondej, której staraniem doszło do tego wydarzenia.

Grób przestał istnieć
K. Jamnicki spoczywał na cmentarzu w Mirsku na Śląsku. Niedawno status jego nagrobka zmienił się, gdy na wniosek rodziny Instytut Pamięci Narodowej wpisał go do rejestru jako grób weterana. I prawdopodobnie tak by pozostało do dziś, gdyby nie konieczność opłacenia miejsca na nekropolii. – Wtedy dowiedziałam się, że w kartotece grób pradziadka nie istnieje. ...

Tomasz Kępka

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł