Diecezja
Źródło: xMCZ
Źródło: xMCZ

Przyjęli posługi

19 marca, podczas uroczystej Eucharystii sprawowanej w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego, bp Zbigniew Kiernikowski ustanowił sześciu lektorów i ośmiu akolitów.

Przyjmując posługę lektora i akolity alumni trzeciego oraz czwartego roku stopniowo przygotowują się do świadomego złączenia swego życia z Jezusem Chrystusem oraz podjęcia podwójnej misji kapłańskiej, jaką jest posługa słowa i służba ołtarzowi. Przed dopuszczeniem do posługi lektora i akolity, kandydat własnoręcznie sporządza i podpisuje prośbę, którą za pośrednictwem rektora seminarium przekazuje biskupowi diecezjalnemu. Wyraźnie deklaruje w niej wolę służenia Bogu i Kościołowi.

Do przyjęcia posług klerycy przygotowywali się przez rekolekcje, którym przewodniczył ks. dr hab. Bogusław Migut, wykładowca z KUL-u. Hasłem przewodnim rekolekcyjnych ćwiczeń były słowa św. Pawła: „Proszę was, bracia, przez miłosierdzie Boże, abyście dali ciała swoje na ofiarę żywa, świętą, Bogu przyjemną, jako wyraz waszej rozumnej służby Bożej” (Rz 12, 1).

Przyjąć Tajemnicę

– Posługa lektora i akolity to przyjęcie Tajemnicy, która jest wbrew nadziei, by wszędzie tam, gdzie człowiek otwiera się na słowo Boże, rodziło się nowe życie. Lektor jest wezwany, by odczytywać swoje życie w świetle słowa i oddać siebie na posługę słowa. Kto pragnie głosić słowo Boże, musi zaprzeć się samego siebie i mieć odwagę wypływającą z wiary. Posługa lektora to nie aktorstwo, którego można się nauczyć, lecz proklamowanie Dobrej Nowiny, niosącej nadzieję życia dla wszystkich pozbawionych nadziei – mówił biskup siedlecki. Następnie podkreślił, że akolici służąc wokół ołtarza stają się świadkami obietnicy, która spełniła się w Izaaku. – Posługa akolity oznacza całkowitą gotowość do składania siebie w ofierze z Jezusem Chrystusem dla zbawienia innych. Ta posługa może się spełniać w każdych warunkach. Nie jest ważne, czy zostaniesz odrzucony i niezrozumiany przez ludzi. Masz głosić słowo Boże i dawać siebie w ofierze – nauczał.

W służbie słowa

Ustanawiając nowych lektorów, bp Kiernikowski wypowiedział nad nimi przewidzianą liturgicznym obrzędem modlitwę: „Boże, źródło światłości i dobroci, Ty posłałeś swojego Syna, Słowo życia, aby objawił ludziom tajemnicę Twojej miłości, pobłogosław tych naszych braci wybranych do posługi lektorów. Spraw, aby nieustannie rozważając Twoje słowo, zostali przez nie ukształtowani i wiernie przekazywali je swoim braciom”. Następnie kandydaci na lektorów kolejno podchodzili do biskupa, który podał im księgę Pisma Świętego mówiąc: „Przyjmij księgę Pisma Świętego i wiernie przekazuj słowo Boże, aby coraz mocniej działało w sercach ludzkich”.

Służba akolity

Akolici w szczególny sposób wezwani są do kształtowania swego życia przez liturgię Kościoła, której centrum stanowi Eucharystia. Według „Ogólnego Wprowadzenia do Mszału Rzymskiego” akolita jest ustanowiony po to, by pełnił służbę przy ołtarzu oraz pomagał kapłanowi i diakonowi. Przede wszystkim ma przygotowywać ołtarz i naczynia liturgiczne, a w razie potrzeby rozdawać wiernym Komunię świętą, której jest szafarzem nadzwyczajnym. Wolno akolicie dokonać puryfikacji (oczyszczenia) naczyń liturgicznych: pateny i kielicha. W przypadku nieobecności prezbitera lub diakona akolita może wystawić do adoracji Najświętszy Sakrament, nie ma jednak prawa błogosławienia.

Obrzęd ustanowienia akolitów rozpoczął się od przedstawienia biskupowi kandydatów. Mówiąc „jestem”, każdy z nich potwierdził osobistą i świadomą decyzję zostania akolitą. Po homilii bp Z. Kiernikowski wypowiedział modlitwę ustanowienia nowych akolitów: „Najłaskawszy Boże, Ty przez Jednorodzonego Syna Twojego powierzyłeś swojemu Kościołowi chleb życia: pobłogosław tych naszych braci, wybranych do służby akolitów. Spraw, aby wiernie spełniając służbę przy ołtarzu i godnie rozdzielając swoim braciom chleb życia wiecznego, stale wzrastali w wierze i miłości ku zbudowaniu Twojego Kościoła”.

Umocnieni łaską Boga i wdzięczni swemu biskupowi za otrzymane posługi lektora i akolity, alumni trzeciego i czwartego roku rozpoczynają nowy etap formacji, który pozwoli im nadal przygotowywać się do służebnego kapłaństwa.


Ustanowieni przez biskupa siedleckiego nowi lektorzy to:

KAMIL DUSZEK z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie

KAROL GOŁAWSKI z parafii Trójcy Świętej w Staninie

KAMIL MATEJCZUK z parafii św. Michała Archanioła w Mordach

KAMIL MAZURKIEWICZ z parafii św. Brata Alberta w Łukowie

PAWEŁ SUDNIK z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim

PRZEMYSŁAW ŚWIDERSKI z parafii Wszystkich Świętych w Sobieniach Jeziorach

Posługę akolity otrzymali alumni:

ARKADIUSZ BYLINKA z parafii św. Józefa w Trąbkach

WITOLD JUSZCZUK z parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim

MICHAŁ LECH z parafii św. Jana Chrzciciela w Kłoczewie

KRZYSZTOF SOBCZUK z parafii Matki Boskiej Częstochowskiej w Garwolinie

ARTUR STEFANIAK z parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Stoczku Łukowskim

ARKADIUSZ ŚLEDŹ z parafii św. Wojciecha w Tyśmienicy

KRZYSZTOF WĘGRZYNEK z parafii św. Piusa V w Dęblinie

PIOTR ZASUWIK z parafii św. Józefa w Wołyńcach

ks. Mateusz Czubak