Aktualności
Przyłącz się!

Przyłącz się!

Burmistrz Łosic, Łosicki Dom Kultury oraz filia Biblioteki Pedagogicznej im. Haliny Radlińskiej w Siedlcach zapraszają 6 września do Narodowego Czytania.

Prezydent Andrzej Duda ogłosił, że główną lekturą tegorocznego, przypadającego 8 września, Narodowego Czytania jest „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Narodowe Czytanie w Łosicach odbędzie się już czwartek 6 września, od 10.00, na placu przy Transgranicznym Centrum Dialogu Kultur (ul. Berka Joselewicza 13). Tegoroczne Narodowe Czytanie ma wymiar szczególny, gdyż odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przedwiośnie z roku 1924 jest ostatnia powieścią Stefana Żeromskiego. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia. Doczekało się też dwóch ekranizacji.

Tadeusz Nieścioruk