Przypomina o świętości życia
Po Eucharystii odprawionej w intencji rodziców, ciała dzieci zmarłych w wyniku naturalnego poronienia, których rodzice z jakichś względów nie zabrali ze szpitala, aby dokonać pochówku osobiście, zostaną pochowane w grobie na cmentarzu przy ul. Janowskiej w Siedlcach.
Bolesne chwile
Dla rodziców, a szczególnie matek, strata dziecka przed jego urodzeniem czy urodzenie martwego dziecka jest bolesnym i trudnym do przeżycia wydarzeniem. Taka sytuacja rodzi wiele problemów na poziomie osobowości i psychiki, ale także na poziomie wiary. Rodzice ci zadają sobie pytanie o los dzieci, ich życie wieczne, zbawienie. Bo przecież zmarły bez chrztu. Aby poradzić sobie z tymi problemami, potrzeba nieraz pomocy terapeutycznej, ale przede wszystkim duchowej. Międzynarodowa Komisja Teologiczna w kwietniu 2007 r. wydała dokument „Nadzieja zbawienia dzieci zmarłych bez chrztu”, w którym stwierdzono, że dzieci zmarłe bez chrztu dostępują zbawienia, a Miłosierdzie Boże obejmuje wszystkich.
Prawne zawiłości
Rodzice mają prawo sami pochować swoje przedwcześnie zmarłe dzieci w rodzinnych grobach albo specjalnie do tego celu wybudowanym grobie. Karta zgonu stanowi podstawę do pochowania zwłok. W myśl ostatnich zmian w prawie, nie ma konieczności rejestracji karty zgonu przez USC.
Pisemne zgłoszenie urodzenia dziecka jest dokumentem, na podstawie którego USC sporządza akt urodzenia dziecka, w którym w rubryce „uwagi” czyni się adnotację, że dziecko urodziło się martwe. Powinna być także określona płeć dziecka. Tak sporządzony akt urodzenia jest podstawą dla rodziców o ubieganie się o zasiłek pogrzebowy z ZUS. Może się zdarzyć, że lekarz od strony medycznej będzie miał trudności w rozpoznaniu płci dziecka i może odmówić jej określenia w pisemnym zgłoszeniu, co będzie skutkowało, że i USC nie wystawi aktu urodzenia z odpowiednią adnotacją o zgonie i nie będzie można ubiegać się o zasiłek pogrzebowy. Rozwiązaniem jest tzw. uprawdopodobnienie płci na podstawie oświadczenia matki – takie jest oficjalne stanowisko Ministerstwa Zdrowia.
Razem
Pochówek dzieci nienarodzonych, organizowany 17 października, wychodzi naprzeciw sytuacjom, kiedy rodzice z jakichś powodów nie dokonują go osobiście. Grób na cmentarzu Janowskim w Siedlcach to miejsce, gdzie rodzice mogą przeżywać żałobę po stracie swoich dzieci, których nie pochowali, bo np. nie wiedzieli o takiej możliwości. Może być to dla nich miejsce przeżywania żałoby, symboliczne miejsce spotkania ze swoimi pociechami. Grób ten może również pomóc, poradzić sobie osobom z syndromem poaborcyjnym, aby przeżyć doświadczenie Bożego przebaczenia i miłosierdzia. Dla wszystkich zaś powinien być miejscem przypominającym o świętości życia, o tym, że Panem życia jest Bóg.
Opr. ks. Tomasz Czarnocki
(xaa)