Aktualności
Przypomną o zapomnianym

Przypomną o zapomnianym

Muzeum Regionalne w Łukowie organizuje konferencję, która ma ukazać niedocenianą przyrodę ziemi łukowskiej oraz wystawę przybliżającą postać ks. Krzysztofa Kluka.

Konferencja odbędzie się 18 września w Łukowskim Ośrodku Kultury. Każdy zainteresowany, który się na niej pojawi, będzie mógł usłyszeć o przyrodzie regionu, lasach, ale i bardzo ważnej postaci dla polskiego przyrodnictwa – ks. Krzysztofie Kluku. Kapłan kształcił się w Łukowie, mieszkał w konwikcie Szaniawskich – dzisiejszej siedzibie Muzeum Regionalnego. Dzięki wiedzy zdobytej w szkole pijarów poświęcił się nauce, osiągając niebywałe sukcesy. Ojciec ks. Kluka był majstrem podczas budowy kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w Łukowie.

Po zeprezentowaniu referatów, w Muzeum Regionalnym otwarta zostanie wystawa „Las – najdoskonalszy mechanizm”. – Po raz pierwszy konferencja zostanie zorganizowana z takim rozmachem. Dzięki wsparciu Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie wręczymy przybyłym darmowe materiały, do których będzie można powracać podczas rodzinnych wycieczek do naszych lasów – zachęca Grzegorz Osiał, dyrektor muzeum. Zwraca też szczególną uwagę na postać ks. Kluka. – Łukowianie często nawet nie wiedzą, jakie osobistości kiedyś tu żyły i się uczyły. Dzięki zdobytej w szkole pijarów wiedzy, ksiądz, który, ze względu na swoje pochodzenie, nie mógł liczyć na zbytni awans, stał się wielkim człowiekiem dla świata naukowców – tłumaczy dyrektor. Powinniśmy o nim mówić i wiedzieć kim się możemy szczycić – podsumowuje. 

WE