Kultura
Źródło: ARCH.
Źródło: ARCH.

Przypomnieli wieszcza

18 września w Muzeum Regionalnym w Siedlcach została otwarta wystawa „Żar słowa i treści rozsądek” poświęcona Cyprianowi Kamilowi Norwidowi. Poza istotnymi faktami z jego życia zwiedzający ją mogą poznać również wiele ciekawostek o poecie.

Na wernisażu pojawili się m.in. honorowy obywatel Siedlec mjr Tadeusz Sobieszczak ps. Dudek, były duszpasterz środowisk twórczych ks. prałat Wiesław Niewęgłowski, wiceprezydent Siedlec Anna Sochacka, praprawnuczka właścicielki Korczewa Joanny Kuczyńskiej Beata Ostrowska-Harris.

Obecni byli też przedstawiciele oświaty siedleckiej: Wioletta Machnicka z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego oraz Beata Pawłowicz z Collegium Mazovia Innowacyjna Szkoła Wyższa.

Wielki poeta

Początek uroczystości to wstęp przygotowany przez Barbarę Wachowicz, pisarkę, autorkę biografii, ukazujący ważne wydarzenia z życia C.K. Norwida. W czasie jej opowieści w rolę poety wcielał się Adam Marjański – aktor znany z roli Jana Bohatyrowicza w „Nad Niemnem”, natomiast Anna Seniuk, aktorka teatralna i filmowa, wystąpiła jako Pani na Korczewie, do której autor „Promethidiona” pisał listy. Charakteru i powagi tej części spotkania nadała muzyka do tekstów poety oraz pieśni. Swój udział w przedstawieniu historii trochę zapomnianego poety mieli też uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Korczewie, która ma przyjąć imię wieszcza. – Norwid cieszył się przyjaźnią swoich wielkich współczesnych: Mickiewicza, Chopina, obdarzony był urokiem osobistym, zmarł w zapomnieniu – opowiadała B. Wachowicz. Wspominała też, że poezję Norwida cenił sobie św. Jan Paweł II. – Często cytował jego zbiory, dzięki temu zagościł on w Watykanie – wtórował jej ks. W. Niewęgłowski.

Często i chętnie

B. Wachowicz odwiedza Siedlce ze swoją ekspozycją już kolejny raz. Tym razem wystawa ukazuje miasta związane z Norwidem. Dużo miejsca poświęcono Korczewowi, do którego poeta pragnął przyjechać. Zaprezentowano również liczne jego portrety, różne edycje jego dzieł oraz rękopisy. Wystawę można zwiedzać do 15 listopada.

Sylwia Długoborska