Rozmowy

Przyszłość świata i Kościoła idzie przez rodzinę

Rozmowa z ks. prof. Robertem Skrzypczakiem, rekolekcjonistą, profesorem Akademii Katolickiej w Warszawie, autorem wielu książek, laureatem nagrody „Totus” za propagowanie nauczania Jana Pawła II.

W tym roku przypada 45 rocznica wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża. Czy Ksiądz Profesor pamięta ten dzień? Doskonale pamiętam. Miałem wtedy 14 lat. To był poniedziałek. Akurat uczestniczyłem jako ministrant w Mszy św. w mojej rodzinnej parafii. Jeden z księży przywołał mnie do zakrystii i poprosił, abym przekazał tę wiadomość kapłanowi, który odprawiał Mszę. To było dla nas ogromne zaskoczenie, ale jednocześnie wielka radość. Wszyscy czuliśmy, że uczestniczymy w historycznym wydarzeniu.

Od pierwszych dni urzędowania nowy papież wprowadził pewne zmiany w codziennym funkcjonowaniu Watykanu…

Kardynałowie od razu zauważyli u Karola Wojtyły niesamowitą zdolność skracania dystansu, pewną bezpośredniość w komunikowaniu się. Poza tym młody, 58-letni nowy biskup Rzymu wprowadził elementy Bożej iskry, ogromnej gorliwości, co widać było już podczas Mszy inauguracyjnej, kiedy powiedział: „Otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”. Widać było, że ten pontyfikat będzie skupiony bardzo mocno na głoszeniu tajemnicy Chrystusa, a także na odczytywaniu w świetle Chrystusa Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego tajemnicy człowieka. To bardzo szybko przejawiło się tym, że Jan Paweł II swój pontyfikat nakierował na kwestie małżeństwa i rodziny. Żaden Ojciec Święty w dotychczas znanej nam historii papiestwa nie poświęcił w swoim nauczaniu tyle miejsce kwestii męskości i kobiecości, małżeństwa, seksualności, miłości ludzkiej. Ponadto nowy był też styl sprawowania papiestwa – nieskoncentrowany na zarządzaniu Kościołem z Watykanu, a na pielgrzymowaniu. Jan Paweł II odbył 104 pielgrzymki i można nazwać jego pontyfikat globalnym, światowym.

 

Papież porównywał miłość małżonków do miłości Chrystusa względem Kościoła. Jaką rolę małżonkom, rodzinom mógłby dziś wskazać św. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł