Aktualności
Przywracanie pamięci

Przywracanie pamięci

Czy nie lepiej byłoby nazywać ich żołnierzami niezłomnymi? - zastanawiali się licznie przybyli do Centrum Kultury i Sztuki siedlczanie.

26 marca Fundacja Gazety Podlaskiej, siedlecki Klub Gazety Polskiej oraz urząd miasta zorganizowały kolejne spotkanie poświęcone „żołnierzom wyklętym”.

Zaprezentowano podczas niego trzy filmy zrealizowane w latach 2006-2010 na zlecenie lubelskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Były to: „IV Zarząd WIN” – obraz przedstawiający dzieje zrzeszenia kierowanego przez doświadczonego konspiratora mjr. Łukasza Cieplińskiego, który 1 marca 1951 r., w więzieniu na warszawskim Mokotowie, został – po pokazowym procesie – rozstrzelany wraz z sześcioma innymi członkami organizacji. Skazanym strzelano w tył głowy, a ich ciał nie wydano rodzinom. Kolejny film to „Huzar” – opowieść o Kazimierzu Kamieńskim, jednym z najdłużej walczących żołnierzy antykomunistycznego podziemia niepodległościowego, zmarłym 11 października 1953 r. w komunistycznym więzieniu w Białymstoku. „Rejon NSZ Mrozy” pokazał działania, jakie miały miejsce na tym ważnym terenie działalności Narodowych Sił Zbrojnych w okresie okupacji niemieckiej. Panujące podczas projekcji skupienie z pewnością może posłużyć za odpowiedź na pytanie, czy przywracanie pamięci o ludziach, którzy nigdy nie zapomnieli o Polsce, to ważne dla Polaków sprawy.

W tematykę ukazanych w filmach problemów wprowadził zebranych dr Sławomir Poleszak, naczelnik Biura Edukacji Publicznej IPN w Lublinie, zaś czas pomiędzy kolejnymi projekcjami wypełnił recital Kamila Kocona. Młody artysta wykonał „Żołnierzy wyklętych” Leszka Czajkowskiego i kilka piosenek z repertuaru Jacka Kaczmarskiego.

W foyer CKiS można było kupić zaprezentowaną przez wydawcę Adama Borowskiego książkę o „żołnierzach wyklętych”, w tworzenie której zaangażowali się jedni z najlepszych naszych historyków.

Spotkanie prowadziła Barbara Golec z siedleckiego Klubu GP.

Anna Wolańska