Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Przywrócić blask

Władze miasta starają się przywrócić dawny blask jednej z najpiękniejszych rokokowych rezydencji magnackich w Polsce - pałacowi Potockich.

Niemal wszystkie działania kulturalne i społeczne w Radzyniu Podlaskim skupiają się wokół pałacu Potockich. Barokowa rezydencja magnacka, porównywana z Wilanowem i pałacem Branickich w Białymstoku, jest jednym z najcenniejszych zabytków w Polsce. Władze miasta zdają sobie sprawę z tego, jaką perłę mają u siebie, dlatego starają się o pieniądze na odrestaurowanie XVIII-wiecznego pałacu. Pod koniec listopada urzędnicy złożyli w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o dofinansowanie projektu „Zespół Pałacowo-Parkowy w Radzyniu Podlaskim. Renowacja wieży bramnej zachodniej pałacu Potockich z XVII w. wraz z konserwacją kompozycji rzeźbiarskiej autorstwa J. Ch. Redlera”.

Władze miasta chcą, by w ramach prac odrestaurowane zostały elementy architektoniczne, rzeźby i kamienne detale. Planują również położenie elewacji, wymianę elementów blacharskich, okien, a także renowację drzwi i wykonanie schodów zewnętrznych. Koszt całego przedsięwzięcia to 847 tys. zł. Miasto stara się o dotację w wysokości 380 tys. zł, natomiast wkład własny to 467 tys. zł. Decyzję ministra poznamy w styczniu.

MD