Aktualności
Przywrócić dawną świetność

Przywrócić dawną świetność

Od poniedziałku, 13 stycznia, Bazylika Mniejsza w Kodniu będzie niedostępna dla kultu religijnego. Od tego dnia Msze św. w dni powszednie będą sprawowane w kaplicy klasztornej, która znajduje się za bazyliką. Eucharystie niedzielne będą celebrowane w kościele zamkowym pw. Ducha Świętego.

Jak informuje o. Paweł Gomulak, rzecznik prasowy kodeńskiego sanktuarium, powodem utrudnień jest pogarszający się stan posadzki w świątyni. – Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej w Kodniu podjęli decyzję o przystąpieniu do wymiany oraz restauracji posadzki. Jest to niezwykle kosztowne przedsięwzięcie, którego koszt całkowity sięga kwoty około 500 tys. zł. Dlatego też czas trwania prac i ich zakończenie uzależnione są od środków pieniężnych – wyjaśnia o. Gomulak.

Najcenniejszy skarb Podlasia

Murowany kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach trzydziestych XVII w. z fundacji Mikołaja Piusa Sapiehy. Znajduje się w nim najcenniejszy skarb Podlasia – obraz Matki Bożej Kodeńskiej. To drugi w obecnych granicach naszego kraju koronowany koronami papieskimi obraz Matki Bożej. – Najprawdopodobniej dzisiejsza posadzka w swych najstarszych elementach pamięta czasy Kazimierza Władysława Sapiehy, który wymienił posadzkę popękaną w wyniku pożaru z 1680 r. na nową. Niewątpliwie na przestrzeni wieków ucierpiała ona wskutek najazdów i plądrowań kościoła kodeńskiego, jakich dopuszczali się Tatarzy, Rosjanie, Szwedzi – wyjaśnia o. Gomulak.

Wspólnie przywróćmy piękno

W 1927 r. sanktuarium zostało powierzone pieczy Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Otrzymali w opiekę kościół splądrowany w wyniku zaboru świątyni na cerkiew prawosławną. Na przestrzeni lat – pośród wielu zawirowań historycznych – udało się przywrócić część dawnej świetności świątyni. Jedną z ostatnich poważnych inwestycji było profesjonalne zabezpieczenie wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej.

– Kodeń jest miejscem kultu i jednym z większych ośrodków pielgrzymkowych w naszym kraju. Troska o największe sanktuarium diecezji siedleckiej spoczywa nie tylko w rękach miejscowej parafii i wspólnoty zakonnej. Żywimy nadzieję, że w dziele przywracania piękna temu miejscu dopomogą również diecezjanie oraz wszyscy ludzie dobrej woli – mówi o. P. Gomulak.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć na stronie internetowej sanktuarium maryjnego w Kodniu: www.koden.com.pl.


WESPRZYJ TO DZIEŁO

 

Ci, którzy chcą wesprzeć wymianę posadzki, mogą przekazywać datki na konto bankowe: PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA PW. ŚW. ANNY, PEKAO SA I/O Biała Podlaska, 20 1240 2177 1111 0000 3575 7854, z dopiskiem: „Darowizna na posadzkę Bazyliki”.

KL