Publikacja na jubileusz
Obchody zaplanowane początkowo na 24 października zostały przesunięte na czerwiec. Z przyczyn pandemicznych opóźniły się również prace nad publikacją, którą opracował Mariusz Komorowski. Ponad 160 stronicowa książka z bogatym materiałem fotograficznym trafiła do rąk twórców i sympatyków stowarzyszenia. - Aby zaktualizować biogramy i pozyskać zdjęcia, do członków STKN i ich rodzin docierałem drogą telefoniczną i elektroniczną, głównie poprzez portale społecznościowe - mówi Komorowski, którego autorstwa jest znaczna część materiału zdjęciowego. - W książce zawarte są informacje zarówno o twórcach żyjących, jak i o tych, którzy odeszli, np. w ubiegłym roku zmarli 37-letni grafik Tomasz Rolko, nasz przyjaciel, i śpiewaczka Czesława Chról. Pamięć o tych, których już nie ma wśród nas, została zachowana na kartach tej książki - podkreśla malarz.
Z okazji 15-lecia STKN przygotowane zostały także statuetki. Otrzymali je: starosta włodawski A. Romańczuk, burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński, sponsorzy – Wiesław Blicharski i Ryszard Kosiński, oraz prezes STKN Barbara Litwiniuk.
Historia nieco dłuższa
Stowarzyszenie Twórców Kultury Nadbużańskiej im. J. Kalinowskiego gromadzące literatów, malarzy, rzeźbiarzy i rękodzielników powstało w październiku 2005 r., ale twórcy działali już w latach 70 i 80 w klubie twórcy ludowego i plastyka amatora we Włodawskim Domu Kultury. Nieformalne spotkania miały miejsce również w domach kultury w Hannie, Dołhobrodach i Hańsku. 25 października 2005 r. dokonano pierwszej rejestracji stowarzyszenia, w kwietniu dwa lata później STKN nadano osobowość prawną. Stowarzyszenie otrzymało od starostwa budynek przy al. J. Piłsudskiego. Od września 2006 r. stał się on domem twórców. Pierwszym prezesem stowarzyszenia był Jan Niemierko-Masiukiewicz. Od jego śmierci w 2013 r. STKN zarządza Barbara Litwiniuk. Do stowarzyszenia należy 95 członków rozwijających swoje pasje w: malarstwie, rzeźbie, poezji, tkactwie i śpiewie. STKN organizuje warsztaty dla dzieci i młodzieży, dla osób niepełnosprawnych, a także plenery malarsko-rzeźbiarskie. Członkowie biorą czynny udział w wydarzeniach kulturalnych miasta, powiatu i regionu.
Joanna Szubstarska