Rozmowy
Źródło: FOTOLIA
Źródło: FOTOLIA

Pusta kieszeń emeryta

Reformę wprowadzono 1 stycznia 1999 r., ale wciąż jest realizowana. Główne założenia i rozwiązania polegały na tym, że stworzone zostały trzy filary. Pierwszy to zreformowany ZUS, który jest systemem repartycyjnym, czyli ze składek ubezpieczonych na bieżąco finansowane są świadczenia.

Na czym polegały założenia reformy emerytalnej?

Reformę wprowadzono 1 stycznia 1999 r., ale wciąż jest realizowana. Główne założenia i rozwiązania polegały na tym, że stworzone zostały trzy filary. Pierwszy to zreformowany ZUS, który jest systemem repartycyjnym, czyli ze składek ubezpieczonych na bieżąco finansowane są świadczenia. Obok tego wprowadzono drugi filar, tzw. kapitałowy, z otwartymi funduszami emerytalnymi. Powstał też trzeci filar, czyli indywidualne ubezpieczenia na starość. Obecnie dochodzimy do efektów reformy, bo pierwsze świadczenia z drugiego filara, czyli z OFE, będą wypłacane w roku 2009.

A przecież jeszcze nie wszystkie rozwiązania prawne są gotowe…

Zgadza się. Pierwotnie świadczenia miały być wypłacane przez zakłady emerytalne, których powstanie planowano. Póki co nie ma takich struktur, prace nad ich powołaniem wciąż trwają. Mówi się coraz głośniej, że powinien zająć się tym ZUS, który ma najlepszą strukturę organizacyjną w terenie. Może nie byłoby to tak całkiem bezsensowne, bo chodzi przecież o jak najmniejsze koszty. Ale są też przeciwnicy takiego rozwiązania. ...

JAG

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł