Opinie
Źródło:  Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Siedleckiej
Źródło: Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Siedleckiej

Raban po panamsku

Pojechali na drugi koniec świata, by doświadczyć wspólnoty, spotkać się z papieżem Franciszkiem i umocnić swoją wiarę. Mimo wielu różnic czuli ogromne zjednoczenie. Mówią, że było warto i już szykują się do Lizbony.

W Światowych Dniach Młodzieży w Panamie wzięło udział ponad 3,5 tys. Polaków. W tej grupie znalazło się także kilkadziesiąt osób z diecezji siedleckiej. Na pytanie, jak było, jednogłośnie odpowiadają: „gorąco, radośnie i zaskakująco”. Lot do Panamy trwał około 15 godzin. Kiedy wyjeżdżali, słupki termometrów w Polsce pokazywały kilka stopni na minusie. Gdy dotarli do Ameryki Środkowej, zderzyli się z ponad 30-stopniowym upałem. - Byliśmy ubrani na cebulkę, mieliśmy grube kurtki i zimowe buty. Kiedy wyszliśmy z samolotu, uderzyła nas fala gorącego powietrza. Na lotnisku czekali na nas wolontariusze z diecezji Colon, gdzie mieliśmy spędzić kilka najbliższych dni - wspomina ks. Paweł Bielecki z parafii Ducha Świętego w Siedlcach.

– Moja grupa liczyła 20 osób. Ku naszemu zaskoczeniu kierowca busa, który miał nas zawieźć na miejsce, oznajmił, że bagaże pojadą… na dachu pojazdu. Sprawnie wrzucił na górę wszystkie plecaki i obwiązał je sznurkiem. Kiedy ruszyliśmy w drogę, zaczęło padać. Część bagaży przemokła – opowiada.

 

Czasem bolały ręce

Każdy kolejny dzień przynosił nowe doświadczenia. Nasi pielgrzymi przez cały pobyt w Panamie mieszkali u miejscowych rodzin.

– Panamczycy posługują się językiem hiszpańskim. Nie znają angielskiego. Z nami było na odwrót – mówi Jagoda Sztylka. – Każdy z nas trafił do innej rodziny. W gronie współlokatorów można było napotkać Kameruńczyka, Niemca i Argentyńczyka. Trudno było dogadać się nie tylko z gospodarzami, ale i współtowarzyszami. Często komunikowaliśmy się przez translator Google. Droga do wzajemnego porozumienia była nierzadko bardzo długa, zdarzały się komiczne sytuacje, od „tłumaczenia” czasem bolały ręce, ale nikt się nie poddawał. ...

AWAW

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł