Diecezja
Źródło: AWAW
Źródło: AWAW

Raban w Białej

30 stycznia w kościele Narodzenia NMP odbyło się spotkanie przygotowujące do Światowych Dni Młodzieży. W czuwaniu wzięło udział prawie 400 osób.

Bialskie spotkania noszą nazwę „Przystanek Biała”. Pierwsze odbyło się w listopadzie w kościele Wniebowzięcia NMP. Gościem specjalnym była wtedy para małżonków, którzy uczestniczyli w pięciu Światowych Dniach Młodzieży.

 Temat styczniowego wieczoru dotyczył spraw, które przeszkadzają w zbliżeniu się do Jezusa. Spotkanie animowali rejonowi liderzy: Marta, Agnieszka i Bartek. Na początku przekazali zebranym kilka najnowszych informacji dotyczących ŚDM. Przypomnieli też m.in. o tym, że w dalszym ciągu poszukiwane są rodziny, które zechcą przyjąć pod swój dach młodych pielgrzymów z zagranicy. Ważnym punktem czuwania była prezentacja i nauka hymnu ŚDM ’2016, zatytułowanego „Błogosławieni miłosierni”.

Niewola na własne życzenie

Duże wrażenie na uczestnikach spotkania wywarła pantomima przygotowana przez członków Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Scenka mówiła o zagrożeniach czyhających na młodych ludzi oraz o tym, jak Jezus walczy o nasze szczęście i zbawienie. Kolejnym elementem było świadectwo wygłoszone przez 28-letniego Marka z Terespola. Gość czuwania już na samym początku przyznał, że ma za sobą pobyt w zakładzie poprawczym i w więzieniu. – Za kratkami spędziłem dziesięć lat. Na własne życzenie oddałem się w niewolę, ale Bóg dał mi nowe życie. Zaczęło się od złego towarzystwa. Ono było na pierwszym miejscu. Korzystałem z życia 24 godziny na dobę. Nie zastanawiałem się, ile będę musiał za to zapłacić. Liczyła się dobra zabawa, alkohol i narkotyki. Tam, gdzie są używki, szybko pojawiają się także przemoc, agresja, przekleństwa i nienawiść. Do zabawy potrzebne były pieniądze, a ja ciągle zastanawiałem się, jak zarobić, aby się nie narobić. Zacząłem kraść, mam też na koncie pobicia… – opowiadał Marek.

Opamiętanie i odwrót

Do kościoła wszedł o kuli. To także cena jego wyborów. – Gdy miałem 15 lat, wyskoczyłem z pociągu. Byłem pod wpływem narkotyków. Mam za sobą pięć operacji, w niedługim czasie czeka mnie chyba amputacja stopy. Straciłem wszystkie młode lata. Kiedy siedziałem w areszcie, widziałem ludzi przepełnionych nienawiścią, pozbawionych wewnętrznego pokoju. Sam zresztą czułem wielką złość do sądów i policji. Wiem, co to znaczy przeklinać świat i wszystkich dookoła – mówił 28-latek. Przestrzegał młodych, że zniewolenie zaczyna się od niewinnego papierosa i narkotyku. Wspominał o swoim bracie, który w wieku 21 lat zaćpał się na śmierć. Punktem zwrotnym w przypadku Marka była przede wszystkim choroba siostry. – To był nowotwór. Zrobiłem zakład z Panem Bogiem. Obiecałem Mu, że jeśli zostawi ją przy życiu, zmienię się radykalnie. Pamiętam, jak kapelan więzienia w Zamościu spytał mnie, co będę robił po wyjściu z aresztu, skoro nawet nie mam wykształcenia. Powiedziałem, że będę opowiadał innym moje świadectwo. Życie z Bogiem nie jest łatwe. Ciągle zmagam się ze starymi problemami. Siły szukam w modlitwie i Eucharystii – podkreślał. Na koniec wezwał młodych by zawsze śpiesznie walczyli o swoje życie i zbawienie, ponieważ nikt z nas nie wie, ile lat będzie żył na tej ziemi.

Zapraszamy na „Przystanek…”

Najdłuższym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu. Młodzi wielbili Pana w śpiewie i ciszy. W milczeniu zastanawiali się nad tym, co oddziela ich od Boga. Po zakończeniu modlitwy wszyscy udali się na słodki poczęstunek.

– „Przystanek Biała” będzie organizowany w każdej bialskiej parafii. Na nasze spotkania przyjeżdża młodzież z dekanatu janowskiego, terespolskiego i z dwóch dekanatów bialskich. Cieszymy się, że w organizację i wspólną modlitwę włącza się tyle młodych osób i ich duszpasterze. Filarem jest tu oczywiście młodzież. Chcemy, by każda parafia miała swój zespół muzyczny, aby w każdej wspólnocie dużo się działo i żeby ten raban przełożył się także na czas po ŚDM, by nasza młodzież ciągle żyła i trwała w Kościele. Już dziś zapraszam na kolejny „Przystanek Biała”, który odbędzie się 27 lutego w parafii św. Michała Archanioła. Początek o. 19.00 – zachęca ks. Leszek Mućka.

AWAW