Radni pytają o stan ulic
Kwestie dróg i bezpieczeństwa zdominowały październikowe obrady rady miasta.
Czas realizacji robót drogowych przy ul. Okunińskiej zaniepokoił radnego Arkadiusza Iwaniuka. – Trwają prace projektowe i mam nadzieję, że zdążymy do połowy przyszłego roku z ich wykonaniem. W maju i czerwcu możemy spodziewać się burz i intensywnych opadów, a w dolnej części ulicy zalewanych jest kilka posesji, dlatego dobrze by było, gdyby udało się temu zapobiec – mówił.
Zdążyć przed zalaniem
Woda spływająca z placu wokół Czworoboku i ulic Kotlarskiej, Furmańskiej, Konopnickiej, a nawet Jasnej i Kraszewskiego sprawia, że studzienki w nisko położonej ul. Okunińskiej nie są w stanie poradzić sobie z obfitymi odpadami m.in. ze względu na zapychanie liśćmi i skoszoną trawą. Sprawa została zgłoszona miejskiemu przedsiębiorstwu gospodarki komunalnej, które zajmie się udrożnieniem.
Radny zaproponował, by przebudować wloty oraz utworzyć małe studnie w odleglejszych lokalizacjach, np. przy ul. Jasnej i Kraszewskiego.
Zaapelował również o ustawienie w dolnej części ul. Okunińskiej, blisko kapliczki Matki Bożej, fotoradaru. – W niedalekiej odległości rozbudowuje się teren rekreacyjny przy zbiorniku Okopiec, co wiązać się będzie z większym ruchem pieszych. Brakuje tam bezpiecznego przejścia, zwłaszcza że zakręt w środkowej części wskazanej przeze mnie ulicy jest dość ostry, chodniki wąskie, a widoczność kierowców i pieszych niedostateczna. Obowiązujące ograniczenie prędkości 40 km/h nie jest respektowane, a patrole drogowe są sporadyczne. To istotne zagrożenie dla mieszkańców, szczególnie poruszających się pieszo lub rowerami – stwierdził A. Iwaniuk.
Uczniowie nie są bezpieczni
O przebudowę ul. Sierpińskiego apelowała wiceprzewodnicząca rady miejskiej Janina Klimczuk. – Mieszkańcy bloków przy ul. Chełmskiej 4 i 8 zgłaszają, że jej nawierzchnia jest w fatalnym stanie, brakuje miejsc parkingowych, a uczniowie pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 3 i korzystający ze ścieżki rowerowej nie są bezpieczni. To poważny problem – zauważyła.
Nawierzchnię ulicy stanowi cienka warstwa asfaltu, która została położona na istniejące płyty z chwilą otwarcia SP nr 3 w 1995 r. Od tamtej pory nie była wymieniana. Dziś jest popękana, z wyrwami, wystającymi studzienkami kanalizacyjnymi oraz starymi betonowymi słupami energetycznymi. – Intensywny ruch samochodów i rowerzystów, zwłaszcza w godzinach porannych, utrudnia wyjazd kierowcom z zatoczek parkingowych przy blokach. Ulica ta jest bardzo ważna z uwagi na to, że stanowi łącznik między wyremontowaną ul. Chełmską oraz wojewódzką Korolowską – zauważyła J. Klimczuk.
W odpowiedzi na interpelację radnej burmistrz Wiesław Muszyński zaproponował w planie budżetu na 2025 r. zabezpieczenie środków finansowych na opracowanie dokumentacji technicznej przebudowy ulicy.
Na stan prowizorycznego, nieoznakowanego chodnika wraz ze ścieżką rowerową
pomiędzy ul. Sierpińskiego a Chełmską zwrócił uwagę radny Krzysztof Flis. – Ten łącznik od postoju taksówek do SP nr 3 jest w opłakanym stanie – z podziurawionym asfaltem, nieoświetlony, nie ma wydzielonej ścieżki ani dla pieszych, ani dla rowerzystów – wyliczał radny, który jednocześnie złożył propozycję wykonania na niezagospodarowanym terenie przy szkole placu zabaw dla dzieci z terenu miasta.
JS