Kościół
Źródło: JAG
Źródło: JAG

Radosna manifestacja wiary

Ponad 330 miejscowości w Polsce, tysiące uczestników, jedna historia. We wtorek, 6 stycznia, ulicami wielu miast regionu przeszedł Orszak Trzech Króli. W tym roku towarzyszyło mu hasło „Pokój, radość, rodzina”. Pochód stał się okazją do świętowania Objawienia Pańskiego oraz wyjątkowo radosnej manifestacji wiary i tradycji.

W Siedlcach orszak został zorganizowany po raz drugi i podobnie jak w ubiegłym roku przyciągnął tysiące mieszkańców, którzy odpowiedzieli na apel organizatorów i bp. Kazimierza Gurdy i całymi rodzinami przybyli, by pokłonić się Dziecięciu.

Pochód poprzedziła Msza św. w kościele pw. św. Stanisława. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz miejskich, a także reprezentanci powiatu i samorządów gminnych, parlamentarzyści.

– Mędrcy ze Wschodu, zwani też Trzema Królami, to reprezentanci narodów pogańskich, które pogrążone w ciemności i mroku śmierci odnalazły gwiazdę prowadzącą do Jezusa w Betlejem. Wychodząc do dalekiego, nieznanego kraju na spotkanie Tego, który miał całkowicie odmienić ich życie, Mędrcy pokazali godne podziwu zaangażowanie w realizację odkryć i duchowych pragnień – mówił bp Gurda, podkreślając, iż to okazja do dziękczynienia za dar wiary i zachęta do dzielenia się tym darem z innymi.

Podkreślano religijny wymiar

Po Eucharystii wszyscy udali się na skwer Tadeusza Kościuszki, gdzie odmówiono modlitwę „Anioł Pański”. Orszakowi przewodniczył pasterz Kościoła siedleckiego. Radosny i barwny marsz zainaugurowała kolęda „Mędrcy świata, monarchowie”. Jak na orszak przystało, poprowadzili go trzej królowie symbolizujący trzy kontynenty – Europę, Azję i Afrykę. Szły też ubrane w barwne stroje dwórki. Nie zabrakło dzielnych rycerzy, pastuszków, zaczerpniętych z jasełek diabłów i aniołów. Atrakcją były żywe zwierzęta. Uczestnicy pochodu otrzymali korony i śpiewniki, w których zostały zamieszczone przesłania Jana Pawła II, bp. K. Gurdy i prezydenta W. Kudelskiego. W tym roku trasa była dłuższa niż w zeszłym. Prowadziła od kościoła św. Stanisława ulicami Piłsudskiego, Wojskową, Cmentarną do katedry. Po drodze odgrywano sceny tematycznie nawiązujące do wydarzeń z Ewangelii, m.in. dialog z Aniołem Bożym, walkę dobra ze złem, scenkę na dworze Heroda. Dzięki temu siedlczanie mogli stać się świadkami tego, co zdarzyło się tysiące lat temu. Orszak Trzech Króli to coś więcej niż największe jasełka w Europie, jak się często o nim mówi. Wspólna wędrówka z Kacprem, Melchiorem i Baltazarem to przede wszystkim przyznanie się do Jezusa, Boga i Człowieka, a także radosna manifestacja wiary. Dlatego właśnie religijny wymiar wydarzenia podkreślano podczas siedleckiego pochodu. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł