Radosne świętowanie
Świętowanie 100-lecia odzyskania wolności rozpoczęło się już 10 listopada od „Koncertu dla Niepodległej”, który zorganizowano w auli AWF. Kolejnego dnia odbyły się obchody miejskie. Rozpoczęły się od Mszy św. w intencji ojczyzny w kościele Narodzenia NMP. Po Eucharystii uczestnicy przeszli na pl. Wolności, gdzie wręczono medale „Pro Patria”. Tam odbył się także niepodległościowy apel pamięci. Do zgromadzonych przemówił odchodzący z urzędu prezydent Dariusz Stefaniuk. Tego samego dnia na skwerze przy magistracie odsłonięto odnaleziony po latach pomnik odrodzenia ojczyzny. Pochodzi on z czasów 20-lecia międzywojennego. Historyczny kamień umieszczono na cokole. Po odsłonięciu zgromadzeni wysłuchali części artystycznej przygotowanej przez grupę wokalną Ave.
Oficjalne spotkania tego dnia zamknęła wystawa pt. „Marszałek Piłsudski w karykaturze i na plakacie”. Prezentowane zbiory pochodzą z kolekcji regionalisty dr. Szczepana Kalinowskiego.
Ekspozycję można oglądać w Galerii Podlaskiej. W obchody 100 rocznicy odzyskania niepodległości wpisała się także wystawa o rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Ekspozycję otwarto 12 listopada w oddziale Głównej Biblioteki Lekarskiej przy ul. Brzeskiej 1. W spotkaniu wzięła udział córka rotmistrza Zofia Pilecka-Optułowicz. Wystawa „Rotmistrz Witold Pilecki 1901-1948” została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej. Więcej na jej temat napiszemy w kolejnym numerze.
ŁOSICE
Uroczystość rozpoczęła Msza św. w intencji ojczyzny w kościele parafialnym pw. św. Zygmunta. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Mieczysław Głowacki, emerytowany rektor siedleckiego seminarium.
Następnie zebrani przemaszerowali pod pomnik Józefa Piłsudskiego, gdzie odśpiewano hymn narodowy i złożono kwiaty. Dalsza część uroczystości miała miejsce w Łosickim Domu Kultury. W okolicznościowym przemówieniu starosta łosicki Bożena Niedzielak przypomniała znaczenie święta niepodległości dla społeczeństwa. – Po 123 latach zaborów – naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków niewoli – nasz kraj odzyskał suwerenność. Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej – podkreśliła. Głos zabrali także wicemarszałek sejmiku województwa mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, burmistrz Mariusz Kucewicz i pochodząca z Łosic zastępca dyrektora departamentu funduszy w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej Katarzyna Klimiuk. W imieniu senatora Waldemara Kraski odczytany został okolicznościowy list. Na scenie ŁDK odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu laureatów VI Powiatowego Przeglądu Piosenki i Pieśni Patriotycznej oraz część artystyczna przygotowana przez uczniów ze Szkoły Muzycznej I Stopnia im. Stanisława Moniuszki w Łosicach. W godzinach popołudniowych w odbył się koncert „Łosice dla Niepodległej”.
KODEŃ
Obchody zainaugurowała Eucharystia w sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Następnie mieszkańcy, samorządowcy, weterani i kombatanci, służby mundurowe, poczty sztandarowe, Kodeńska Bateria Artylerii zgromadzili się przy pomniku Odzyskania Niepodległości. Przybył m.in. wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, który odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Okolicznościowe przemówienie wygłosił wójt Jerzy Troć. – Walczyć o niepodległość to pamiętać o tradycji i dobrych wzorach, pracować dla dobra Polski oraz dyskutować o różnych drogach jej rozwoju – zaznaczył. Głównym punktem było odsłonięcie pomnika, który został zbudowany w dziesiątą rocznicę odzyskania niepodległości w 1928 r. Jego projekt opracował kierownik szkoły Michał Falandysz. Z kamieni zebranych przez młodzież szkolną monument wykonali miejscowi rzemieślnicy: Stanisław, Michał i Józef Starzyńscy oraz Antoni Witkowicz. Podczas wojny okupanci hitlerowscy usunęli godło narodowe wieńczące obelisk. W 1952 r. władze komunistyczne nakazały go rozebrać. Pamiątkową tablicę ukrył na terenie swojej posesji ówczesny sołtys Adolf Hartman. Nowy pomnik formą nawiązuje do poprzedniego: granitowy obelisk zdobi orzeł w koronie trzymający w szponach buławy marszałkowskie. W dolnej części umieszczono dwie tablice: z 1928 r. oraz współczesną – upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Uroczystości zakończyła wieczornica – koncert pieśni i wspólne śpiewanie w Gminnym Centrum Kultury.
WŁODAWA
Uroczystości poprzedził Przegląd Piosenki Żołnierskiej, który odbył się 10 listopada we Włodawskim Domu Kultury. 11 edycję tego wydarzenia rozpoczęła Włodawska Orkiestra Dęta. W programie znalazły się występy solistów i zespołów z: Orchówka, Sawina, Woli Uhruskiej, Dubeczna, Białopola, Czułczyc, Kołacz i Kulczyna. W książnicy natomiast harcerze z okręgu lubelskiego wraz z młodzieżową radą miejską zainicjowali grę ph. „Droga do Niepodległości”. Dzień zakończono wieczornym ogniskiem przy zabytkowym czworoboku. 11 listopada obchody rozpoczęto Eucharystią w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie pochód z pocztami sztandarowymi przemaszerował pod pomnik Tadeusza Kościuszki, gdzie odczytano apel poległych i złożono wieńce. Kolejnym punktem uroczystości był program artystyczny „Barwy wolności” w wykonaniu wychowanków Młodzieżowego Domu Kultury, który wystawiono w WDK. W świętowani włączyli się także krwiodawcy, którzy zachęcali do oddawania krwi. Akcja ph. „100 dawców na 100-lecie niepodległości” odbędzie się 7 grudnia.