Ratuj życie!
Przetaczana podczas transfuzji bądź podawana w postaci przetworzonych preparatów służy zarówno ofiarom wypadków, jak też cierpiącym na szereg poważnych chorób. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l krwi, a jednorazowo oddaje 450 ml. W przypadku mężczyzn krew może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku, a kobiet - cztery, przy czym przerwa między kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż osiem tygodni.
Oddawanie krwi jest bezbolesne, ale przede wszystkim – bezpieczne! Lek. med. Janina Wójcikowska, kierownik siedleckiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, iż mając na uwadze cel zasadniczy, tj. bezpieczeństwo w leczeniu krwią, każdej donacji towarzyszy szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia krwiodawcy. – Sprzęt do poboru jest jednorazowy, warunki są sterylne. Każdy dawca jest badany i przez lekarza, i laboratoryjnie – potwierdza z uwagą, iż krew analizowana jest m.in. pod kątem obecności zarazków chorób wenerycznych, AIDS, żółtaczki zakaźnej…
Dawcami – o czym przypomina kierownik siedleckiego oddziału RCKiK – mogą być osoby od 18 do 65 roku życia, ważące co najmniej 50 kg, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie przechodziły diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (np. gastroskopii, laparoskopii), nie były leczone krwią bądź jej składnikami. Półroczny zakaz dotyczy także osób, u których w tym czasie wykonano tatuaż, przekłucie uszu itp. – W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną 28-dniowy okres kwarantanny, tj. niemożność oddania krwi, obejmuje również osoby, które przebywały co najmniej dobę w krajach, gdzie stwierdzono występowanie wirusów Zika i Zachodniego Nilu – wyjaśnia.
Przedstawicielka służby krwi potwierdza tym samym, iż nadal obowiązuje zasada, że krew można oddać po sześciu miesiącach od przejścia zabiegu chirurgicznego, dwa tygodnie po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38°C, dwa tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami, 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce, trzy dni po zakończeniu miesiączki itd. Wcześniej na liście bezwzględnych przeciwwskazań do oddawania krwi była m.in. gruźlica. Obecnie – jak wyjaśnia lek. J. Wójcikowska – krew można oddać po dwóch latach od wyleczenia choroby oraz przedłożeniu potwierdzającego je zaświadczenia od lekarza ftyzjatry.
…i odpowiedzialności
Jaka krew jest najbardziej potrzebna? – Każda. Niezależnie od częstości jej występowania – lekarka nie ma wątpliwości.
Honorowy dawca – jak tłumaczy – otrzymuje zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia oraz posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kalorii, tj. ekwiwalent w postaci ośmiu czekolad i batona.
Kierownik RCKiK zaznacza jednocześnie, iż w ciągu doby poprzedzającej donację należy odpowiednio nawodnić organizm. Trzeba być wyspanym i spożyć lekki posiłek. – W centrum stawiamy się z dowodem osobistym – przypomina. I uwrażliwia: – Pamiętajmy, że krwiodawca to osoba zdrowa – bez przeziębień, opryszczek, zmian skórnych, zwłaszcza w zgięciach łokciowych…
Lek. J. Wójcikowska wskazując tym samym na rangę uświadomienia dawcom, iż krew to lek, który „idzie” do żył chorego. – Stąd dana osoba musi mieć świadomość, iż oddając krew odpowiedzialnie, ratuje ludzkie życie! – akcentuje.
Dyskwalifikacja stała
Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do oddania krwi są m.in. choroby układu krążenia, wady serca, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, stan po zawale, niewydolność krążenia, miażdżyca znacznego stopnia, stany po udarze mózgu, choroby tętnic, nawracające zapalenia żył. Dyskwalifikuje występowanie chorób zakaźnych, np. WZW typu B i C, żółtaczki pokarmowej, poważnych chorób układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, chorób skórnych, w tym łuszczycy, nowotworów złośliwych, cukrzycy, chorób tarczycy, nadnerczy, przebycie malarii. Dyskwalifikuje także przynależność do grup, które ze względu na zachowania seksualne są szczególnie narażone na zakażenie poważnymi chorobami mogącymi przenosić się drogą krwi (narkomani, osoby uprawiające prostytucję), ale też lekozależność i alkoholizm.
Gdzie oddać krew?
Oddziały terenowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w naszym regionie:
– Biała Podlaska – ul. Terebelska 57/65, tel. 83-342-83-76;
– Łuków – ul. Rogalińskiego 3, tel. 25-798-22-37;
– Włodawa – ul. Piłsudskiego 66, tel. 82-572-39-55;
– Siedlce – ul. Formińskiego 12, tel. 25-632-74-61;
– Garwolin – ul. Lubelska 50, tel. 25-682-46-17.
AW