Diecezja
Mateusz Kamiński
Mateusz Kamiński

Raz harcerzem – na zawsze harcerzem

W niedzielę 16 czerwca w Białej Podlaskiej odbył się zlot obecnych i byłych druhów i druhen, rodziców, sympatyków i przyjaciół Duszpasterstwa Harcerek i Harcerzy (DHiH).

Jubileusz uczciło niemal 400 osób z całej Polski. Inicjatorem oraz głównym organizatorem spotkania był ks. kan. Marian Daniluk, proboszcz bialskiej parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, który 40 lat temu założył Duszpasterstwo Harcerek i Harcerzy. W realizacji przedsięwzięcia wspierali go byli członkowie.

Początki harcerskiej przygody

Harcerstwo jako polski ruch wychowawczy wywodzi się ze skautingu stworzonego przez Roberta Baden-Powella. Na przestrzeni lat przeszło ono istotne zmiany ideowe, metodyczne i organizacyjne, ale nierozerwalnie stało się częścią naszej kultury narodowej. Choć środowisko uległo podziałom i formalnie należy do różnych organizacji (Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”, Skauci Europy), to każda z nich powstała na tym samym fundamencie i formowała się wokół tych samych wartości. Doskonale rozumieją to pasjonaci harcerstwa, którzy niestrudzenie zgłębiają jego historię.

Niewątpliwie istotną częścią tej tradycji jest wkład ks. M. Daniluka. W latach 80 XX w. powołał w Garwolinie pierwszą drużynę harcerską, kolejne powstały w Pilawie, Międzyrzecu Podlaskim i Białej Podlaskiej. ...

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł