Diecezja
Źródło: MK
Źródło: MK

Razem bez alkoholu

26 sierpnia odbył się III Rodzinny Piknik Trzeźwościowy ph. „Razem łatwiej” organizowany przez siedleckie Stowarzyszenie na rzecz osób dotkniętych chorobą alkoholową, narkomanią i hazardem „Szansa” i parafię pw. bł. Męczenników Podlaskich w Siedlcach.

- Od trzech lat, w ostatnią sobotę sierpnia, wraz ze Stowarzyszeniem „Szansa” organizujemy rodzinny piknik trzeźwościowy, promujący zabawę bez alkoholu. Wszelkie tego typu imprezy mają sens, gdyż możemy się spotkać wszyscy razem. W ciągu tych pięciu godzin przewinie się zapewne ok. tysiąca osób, może więcej. To znaczna część parafii - mówił proboszcz ks. Jacek Szostakiewicz.

Przepiękna słoneczna pogoda, moc atrakcji dla młodszych i starszych zachęciły do uczestnictwa w sobotnim spotkaniu. Na najmłodszych czekały dmuchane zjeżdżalnie, basen z kulami, plac zabaw przygotowany we współpracy z pobliskim Domem Dziecka; malowanie twarzy w kolorowe, zabawne wzory, megabańki mydlane, zabawy z chustą animacyjną. Dzieci brały udział w grach i zabawach sportowych, przeciąganiu liny, skokach w workach. Starsi mogli postrzelać z łuku, obejrzeć sprzęt strażacki zaprezentowany przez Młodzieżową Ochotniczą Straż Pożarną z Przywór Dużych. Przejażdżka bryczką z kucykami czy pokaz motocykli z łukowskiego klubu Bears Riders dostarczyły wielu niezapomnianych wrażeń i emocji.

Ponadto można było odwiedzić stoisko siedleckiego oddziału Związku Spadochroniarzy Polskich. – Dzięki takim piknikom odnajdują się koledzy, którzy kiedyś służyli w jednostkach powietrzno-desantowych czy specjalnych. Chcemy integrować byłych żołnierzy i ich rodziny. Kontynuujemy to, co nas kiedyś łączyło – stwierdził Jan Łopuch, prezes ZSP. – Do związku może wstąpić każdy, kto wykonał minimum jeden skok ze spadochronu – dodał.

 

A na scenie…

Na przygotowanej scenie przepięknie zaśpiewała Agnieszka Korycińska, solistka współpracująca z „Szansą”. Swoje umiejętności zaprezentowała również młodzież ze Skrzeszewa, która przybyła na piknik w przerwie między występami na Hosanna Festival.

Niezwykłe wrażenia wywołał pokaz karate w wykonaniu młodych adeptów pod kierownictwem Jacka Szymańskiego z Akademii Sztuk Walki Karate Kyokushin. A energetyczny pokaz zumby zachęcił do tanecznej zabawy niezdecydowanych uczestników. Następnie wystąpił zespół śpiewaczek z Pruszyna Pieńki – Ale-babki.

Łukasz Witczuk, mistrz nornic walking Polski i Europy, uczył sztuki chodzenia z kijkami, propagując je jako zdrową alternatywę na spędzanie wolnego czasu. Na zakończenie zaprezentowała się mała Orkiestra Dni Naszych. Występ skierowany był przede wszystkim do dzieci, które chętnie włączały się śpiewanie na scenie. A dla starszych wystąpili muzycy z Rostkowski Country Band.

Przez cały czas trwania pikniku wolontariusze zbierali do puszek pieniądze, dzięki którym Stowarzyszenie może prowadzić swoją działalność.

 

Nie tylko Siedlce

Na piknik oprócz siedlczan przybyli również mieszkańcy Łukowa, Sokołowa Podlaskiego, Węgrowa czy Łochowa. – Myślę, że wynika to z charakteru naszego spotkania: jest to piknik trzeźwościowy, który promuje wspólną zabawę bez alkoholu czy innych używek – tłumaczy Mirosława „Gosia” Paczóska, prezes Stowarzyszenia. – Tegoroczny piknik był największy pod względem liczebności. Do 16.00 sprzedaliśmy wszystkie losy na loterii – było ich 556 – w której każdy los wygrywał.

Wiele organizacji siedleckich wsparło przedsięwzięcie i czynnie włączyło się w organizację pikniku, m.in. Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego „Medyk” oraz siedleccy policjanci. Prezes „Szansy” ze sceny podziękowała wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu tegorocznego spotkania. Wśród gości specjalnych znaleźli się m.in.: wójt gminy Siedlce Henryk Brodowski, Edyta Semeniuk reprezentująca starostwo powiatowe, dyrektor siedleckiej filii WUP Piotr Karaś i kierownik Zespołu ds. Regionalnej Polityki Rynku Pracy i EFS Paweł Trojanowski, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Adam Kowalczuk, dyrektor „Medyka” Urszula Łukasiewicz czy Marta Biernacka reprezentująca Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce.

 

Żywa wspólnota

– Kościół to nie tylko budynek, lecz żywa wspólnota wspólnot, dlatego tak ważne są takie inicjatywy jak piknik. To wydarzenie ma również charakter sakralny, gdyż piknik organizowany przy kościele ma charakter jednoczący. Dzieci i rodzice dobrze czują się na tym terenie. Jest szansa, że owocować to będzie większym zaangażowaniem w życie parafii – podkreśla ks. J. Szostakiewicz. W parafii działa wspólnota charyzmatyczna „Jezu, ufam Tobie” oraz wspólnota „Odkupieni”, która powstała po ośmiu tygodniach rekolekcji prowadzonych przez Szkołę Nowej Ewangelizacji. W odpowiedzi na zapotrzebowanie parafian na przykościelnym placu powstaje czteroddziałowe przedszkole, którego otwarcie planowane jest na wrzesień przyszłego roku.

Tegoroczny piknik na pewno zapadł w pamięć wielu przybyłym, wpisując się w życie tutejszej parafii, zachęcając do zabawy bez konieczności stosowania używek. – Najbardziej cieszyłam się widząc ludzi przychodzących całymi rodzinami, rozkładających koce. To był prawdziwy piknik – podkreśla M. Paczóska.

Monika Król