Diecezja

Razem dla Kościoła

W sobotę 18 maja w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej ph. „W przymierzu razem dla Kościoła” odbędzie się I Diecezjalny Zjazd Ruchu Szensztackiego.

Założycielem ruchu szensztackiego był o. Józef Kentenich. Z ruchu wyrasta wiele dzieł, spośród których najbardziej spopularyzowany jest Apostolat Matki Bożej Pielgrzymującej. Sercem dzieła jest obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w postaci małej kapliczki będącej znakiem rozpoznawczym całego ruchu.

Na apostolat składają się kręgi tworzone przez 10-15 rodzin, na czele których stoi opiekun. Podczas uroczystego zawiązania krąg otrzymuje własną kapliczkę, która wędruje po domach członków. Każdy gości u siebie Matkę Bożą przez dwa dni, a potem przekazuje kapliczkę kolejnej osobie z listy.

 

Zaczęło się w 2011 r.

Początki Apostolatu MBP w naszej diecezji przypomina Dorota Goławska, jedna z trzech – obok Renaty Bąbol i Doroty Sójki – koordynatorek w diecezji siedleckiej. – Apostolat zainicjował ks. Adam Woźniak, który w 2011 r. zaprosił siostry z Szensztackiego Instytutu Sióstr Maryi z Otwocka do rodziców dzieci pierwszokomunijnych – do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Łukowie Powstał wówczas pierwszy krąg, którego opiekunem została Urszula Karwowska. Przez dwa lata był jedynym kręgiem. Dziś wiemy, że to te pierwsze rodziny wymodliły nas, prosząc o kolejnych chętnych, którzy będą przyjmować Matkę Bożą u siebie – mówi pani Dorota. W 2013 r. ...

LI

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł