Aktualności
Razem dla pacjentów

Razem dla pacjentów

Remont hospicjum i zakładu opiekuńczo-leczniczego przy ul. Bema w Siedlcach oraz zakup sprzętu medycznego - to główne cele transgranicznego projektu.

Podpisanie umowy pn. „Transgraniczna opieka zdrowotna i paliatywna”, realizowanej w ramach Programu Interreg NEXT Polska – Ukraina 2021-2027, na mocy której siedlecka placówka otrzymała prawie 6 mln zł dofinansowania ze środków unijnych, podpisano pod koniec maja. Zaś 7 listopada zorganizowano konferencję, której celem było przekazanie informacji dotyczących realizowanych zadań w ramach tejże współpracy. I to nie tylko ze strony polskiej, ale i ukraińskiej, bowiem w projekcie partnerem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Siedlcach jest Przedsiębiorstwo Komunalne Centrum Medyczne Rehabilitacji Kombatantów Łuckiej Miejskiej Wspólnoty Terytorialnej (obwód wołyński, Ukraina).

– Wspólnie z partnerem z Ukrainy zdecydowaliśmy się wnioskować o dofinansowanie w ramach środków unijnych na ochronę zdrowia, w tym na rozbudowę infrastruktury szpitalnej i zakup sprzętu – tłumaczyła Monika Nawacka p.o. dyrektora SPZOZ, a zarazem koordynator projektu. Jak zaznaczyli przedstawiciele obu placówek medycznych, projekt zrodził się w odpowiedzi na potrzeby, jest ważny, korzystny dla pacjentów, ale jego realizacja stanowi niemałe wyzwanie. Warto jednak – jak zaznaczyła Magdalena Sałata, dyrektor siedleckiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego – podjąć starania o środki zewnętrzne, pokonać obawy i bariery związane z realizacją współpracy z partnerem zagranicznym, bo tego typu programy mają wartość dodaną. Oprócz realizowanych inwestycji po każdej ze stron następuje wymiana doświadczeń, nawiązywanie współpracy, która procentuje w przyszłości.

Transgraniczny projekt umożliwi remont siedleckiego szpitala – hospicjum i zakładu opiekuńczo-leczniczego przy ul. Bema. Kompleksowa modernizacja będzie miała wpływ na rozwój infrastruktury opieki geriatrycznej, paliatywnej i hospicyjnej. Wszystko po to, by zapewnić skuteczną rehabilitację, szybką diagnostykę i leczenie pacjentów zarówno w placówkach stacjonarnych, jak i miejscach zamieszkania. Nowy sprzęt medyczny będzie kluczowy dla zapewnienia skutecznej opieki długoterminowej.

Strona ukraińska w ramach projektu stworzy interaktywne laboratorium analizy chodu, które będzie służyło w rehabilitacji weteranów wojennych po ciężkich urazach lub utracie kończyn, ale też pacjentów z problemami neurologicznymi.

Zakończenie projektu planowane jest w maju 2026 r.

 

IZU