Rozmaitości

Reaguj i ratuj!

W siedleckim Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, mieszczącym się przy ul. Młynarskiej 17, dostępny jest sprzęt ratunkowy - automatyczny defibrylator AED.

- Wszyscy powinniśmy reagować w przypadku zagrożenia zdrowia i życia drugiego człowieka oraz potrafić mu pomóc - przekonują pracownicy „Medyka”. - Na każdym z kierunków w szkole medycznej jest przedmiot „pierwsza pomoc”. Zależy nam bowiem na tym, by każdy nasz absolwent wiedział, jak ratować ludzkie życie. Warto jednak podkreślić, że w zakresie pierwszej pomocy edukujemy nie tylko naszych słuchaczy, ale również dzieci, młodzież, a także lokalną społeczność, która zgłasza się do nas na kursy lub np. odwiedza nasze stoiska podczas różnych miejskich inicjatyw - pikników, targów czy wystaw - zauważa dr nauk o zdrowiu Beata Łaziuk.

– Uwrażliwiamy społeczeństwo na potrzebę reagowania i bezpiecznego udzielania pomocy. Oprócz teorii stawiamy nacisk na praktyczne nabywanie umiejętności ratowania drugiego człowieka, wykorzystując do tego np. fantomy z symulatorami, które pomagają nam urzeczywistnić sytuację i pokazują, czy resuscytacja krążeniowo-oddechowa została poprawnie wykonana – dodaje mgr pielęgniarstwa Agnieszka Pątek-Gołębiowska, specjalistka z pielęgniarstwa ratunkowego. 

 

W teorii i praktyce

CKU zostało utworzone w 2016 r. – Kształcenie ustawiczne w dzisiejszym świecie jest ważną i bardzo aktualną propozycją. Możliwość ciągłego doskonalenia i aktualizacji wiedzy, umiejętności oraz kompetencji stwarza bowiem duże możliwości dla osób, które chcą się rozwijać. Kształcenie ustawiczne pomaga dostosowywać się do zmian w miejscu pracy i zmieniających się wymagań na rynku. Pozwala na rozwój osobisty i zwiększanie pewności siebie. Podnosimy kwalifikacje zawodowe, angażujemy się w działania na rzecz społeczności lokalnej, promujemy edukację ustawiczną w społeczeństwie, a tym samym wspieramy integrację społeczną osób, które potrzebują pomocy w życiu zawodowym – przekonuje dyrektor Urszula Łukasiewicz. 

– Dużym zainteresowaniem cieszą się organizowane przez nas kursy pierwszej pomocy. Bardzo się cieszymy, że wiele szkół, instytucji oraz osób indywidualnych korzysta z naszych usług. Zapewniamy nowoczesne pomoce dydaktyczne i wykwalifikowaną kadrę, która z zaangażowaniem przekazuje widzę i umiejętności. Uczestnikami tego typu kursu byli m.in. żołnierze 23. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego. Szkolenie ukończyło 670 żołnierzy! To dla nas wielki zaszczyt, że zostaliśmy wybrani do współpracy przez instytucję państwową – z dumą podkreśla U. Łukasiewicz. – W 2017 r. otrzymaliśmy od wojewody mazowieckiego zatwierdzenie programu kursu „kwalifikowana pierwsza pomoc” (KPP), który uprawnia naszą placówkę do organizowania szkoleń, nadających jego uczestnikom kwalifikacje jako „ratownik”. Kurs KPP ukończyło u nas wielu strażaków ochotników z OSP: Kotuń, Paprotnia, Skórzec, Wodynie, Wiśniew, Mordy, Przesmyki. Przy organizacji tych kursów współpracujemy z ratownikami medycznymi, zatrudnionymi w siedleckim RM Meditrans. Potwierdzeniem wysokiej jakości naszych szkoleń jest powrót ratowników na kurs recertyfikacyjny. Możemy się pochwalić już ponad 320 wydanymi zaświadczeniami! – informuje. 

 

Jakość i profesjonalizm

Jak jednocześnie zaznacza U. Łukasiewicz, tematyka szkoleń organizowanych przez CKZiU jest szeroka. – W roku 2019 otrzymaliśmy z Ministerstwa Zdrowia rekomendację na prowadzenie kursu kwalifikacyjnego z zakresu technologii sterylizacji i dezynfekcji. Jego uczestnikami byli m.in. pracownicy siedleckiego Centrum Medyczno-Diagnostycznego. Kurs sterylizacji jest organizowany przy współpracy z Mazowieckim Szpitalem Wojewódzkim im. św. Jana Pawła II w Siedlcach oraz siedleckim szpitalem miejskim – wymienia dyrektor. I dodaje: – Nasza oferta obejmuje m.in. kursy z zakresu rozwoju osobistego, kosmetyczne, komputerowe, które pomagają uczestnikom zwiększać swoją konkurencyjność na rynku pracy. CKZiU to również wparcie osób na różnych poziomach wykształcenia w postaci bezpłatnych kwalifikacyjnych kursów zawodowych (kosmetyczka, opiekunka dziecięca, opiekun medyczny). KKZ dają możliwość zdobycia konkretnych umiejętności, które są pożądane na rynku pracy. Dotychczas przeszkoliliśmy blisko 8 tys. osób! Najlepszą reklamą dla nas są wysokie oceny, jakie otrzymujemy po zakończeniu kursów oraz zapisy na kolejne szkolenia. Dołożymy więc wszelkich starań, aby nadal rozwijać i umacniać kształcenie ustawiczne. 

 

Jak reagować i bezpiecznie ratować?

Każdego roku tysiące kobiet i mężczyzn traci przytomność i umiera z powodu nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Śmierci tej często można zapobiec, wykonując resuscytację krążeniowo-oddechową. – Każdy z nas może stać się uczestnikiem lub świadkiem zdarzenia, w wyniku którego będzie zagrożone życie ludzkie. Pierwsza pomoc, podtrzymująca podstawowe funkcje życiowe, jest bezcenna. Dla ofiar wypadków bezpośrednio po zdarzeniu liczy się bowiem każda sekunda. Od tego jak jesteśmy przygotowani do niesienia pomocy i czy chcemy jej udzielić – zależy ludzkie zdrowie i życie. Wiedząc, jak działać – możemy uratować niejedno z nich – tłumaczy A. Pątek-Gołębiowska. 

– Podczas zajęć z pierwszej pomocy prowadzonych dla naszych słuchaczy korzystamy z treningowego AED. Jednak od niedawna nasza placówka posiada również ogólnodostępny automatyczny defibrylator, z którego – oby nigdy nie było takiej potrzeby, ale mogą skorzystać mieszkańcy miasta. AED pomaga ratować człowieka będącego w stanie zagrożenia zdrowia oraz życia i powinno być dostępne np. w dużych sklepach czy zakładach pracy. Nie zawsze bowiem wystarczą tylko uciśnięcia i wentylacja. Czas na podjęcie skutecznego działania przywracającego podstawowe funkcje życiowe jest krótki i wynosi 3-4 minuty – informuje B. Łaziuk. I wraz z A. Pątek-Gołębiowską przypomina zasady pierwszej pomocy, do której udzielenia obligują nas nie tylko normy moralne, ale także przepisy prawa. Bezczynne oczekiwanie na przyjazd zespołu ratownictwa medycznego to najgorsze, co można zrobić dla poszkodowanego. Bez zbędnej zwłoki zatem należy ocenić stan człowieka będącego w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, udrożnić jego drogi oddechowe, ocenić oddech, wezwać pomoc – dzwoniąc pod numer 999 lub 112, a następnie wykonać resuscytację lub zastosować defibrylator, aby zapobiec NZK. Właściwa kolejność, jakość i czas rozpoczynania czynności ratunkowych często decydują o losie poszkodowanego w stanie nagłego zagrożenia życia!

Iwona Zduniak-Urban