Region
Źródło: ARCHIWUM
Źródło: ARCHIWUM

Reaktywacja przewozów pasażerskich

Połączenie kolejowe Sokołów Podlaski - Siedlce zostanie zrewitalizowane w ramach programu rządowego Kolej Plus.

Głównym jego celem jest walka z wykluczeniem komunikacyjnym poprzez przywrócenie połączeń kolejowych do miejscowości liczących powyżej 10 tys. mieszkańców. Listę projektów zakwalifikowanych do realizacji w ramach rządowego programu przedstawił premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej, która odbyła się 20 kwietnia w Janowie Podlaskim. Szef rządu zapowiedział jednocześnie dwukrotne zwiększenie budżetu programu - do 11 mld zł. Środki mają posłużyć do dalszej odbudowy zamkniętych połączeń kolejowych, a także do modernizacji już tych istniejących. - Do roku 2015 mieliśmy do czynienia ze zwijaniem się torów kolejowych, połączeń kolejowych, likwidowaniem dworców. To była niewłaściwa strategia poprzednich rządów - zaznaczył M. Morawiecki.

Podkreślił, że wyremontowano już ponad 400 stacji, przystanków kolejowych, blisko 300 dworców kolejowych i odbudowano ponad 1000 km połączeń kolejowych. – Polska nie jest tylko archipelagiem bogatych miast. Większość Polaków mieszka w średnich i mniejszych miejscowościach i o nich także pamiętamy. Dlatego właśnie odtwarzamy połączenia między mniejszymi miejscowościami i będziemy odtwarzać za pośrednictwem programu Kolej Plus – obiecał premier.

 

Po dawnym torze

Dofinansowanie otrzymają 34 inwestycje dotyczące infrastruktury kolejowej. Wśród projektów zakwalifikowanych do realizacji na terenie województwa mazowieckiego znalazła się m.in. rewitalizacja połączenia Sokołów Podlaski – Siedlce.

Warto przypomnieć, że ostatni pociąg pasażerski odjechał ze stacji w Sokołowie Podlaskim 1 kwietnia 1993 r. Od prawie 30 lat na trasie Sokołów – Siedlce kursują tylko składy towarowe.

Inwestycja zakłada wykorzystanie istniejącego przebiegu linii kolejowej nr 55, analizowana jest również budowa fragmentu nowej linii kolejowej na terenie Siedlec. Rozpatruje się bowiem zarówno wariant wykorzystania wyłącznie istniejących linii kolejowych (co w przypadku pociągów łączących Warszawę z Sokołowem Podlaskim oznaczałoby konieczność zmiany kierunku w Siedlcach), jak i budowę fragmentu nowej linii kolejowej (dzięki czemu pociągi z Warszawy do Sokołowa Podlaskiego kursowałyby bez zmiany kierunku w Siedlcach).

Na odcinku Sokołów Podlaski – Siedlce planowana jest budowa i odbudowa przystanków osobowych. Część z nich zostanie odbudowana w historycznej lokalizacji, planowane są również nowe lokalizacje przystanków.

 

Ułatwienie dla mieszkańców

Samorząd Sokołowa od dawna zabiegał o wznowienie połączeń pasażerskich. Dzięki rewitalizowanej linii, jak podkreśla burmistrz Bogusław Karakula, miasto zyska nie tylko połączenie pasażerskie z Siedlcami, ale istotne jest również otwarcie na północ Polski.

– Myślę, że mieszkańcy z niecierpliwością czekają na realizację tej inwestycji. Sporo z nich pracuje w Warszawie. Przywrócenie linii spowoduje lepsze połączenie ze stolicą. Będzie to bardzo duże ułatwienie dla naszych mieszkańców. Dzięki zwiększonym środkom na pewno uda się wykonać tę inwestycję – podkreśla B. Karakula. Jednocześnie dodaje, że nie zna jeszcze szczegółów dotyczących kosztów inwestycji i kwoty dofinansowania.

Pierwsze przetargi mają ruszyć pod koniec roku. Planowana realizacja programu to 2028 r.

HAH