Opinie
Źródło: MORGUEFILE
Źródło: MORGUEFILE

Recepta na chory system?

Obowiązująca od stycznia ustawa refundacyjna i lista leków refundowanych wzbudziła wiele kontrowersji zarówno wśród lekarzy, jak i aptekarzy. Obie grupy swoje niezadowolenie demonstrowały protestami. W tej całej wrzawie najmniej mówiono o pacjentach, których wprowadzone zmiany dotkną najbardziej.

Przede wszystkim w związku z nowym wykazem leków refundowanych zmieniły się ich ceny. Po negocjacjach resortu zdrowia z firmami farmaceutycznymi część leków jest tańsza, jednak za niektóre pacjenci zapłacą więcej. Z listy zniknęły niektóre przestarzałe – zdaniem resortu zdrowia – środki, a na ich miejsce wprowadzono leki nowoczesne i bardziej skuteczne.

Stracili pacjenci onkologiczni

Związek Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA ocenił, że nowa lista leków refundowanych może okazać się niekorzystna w przypadku chorych na astmę, przewlekłą chorobę płuc, cukrzycę oraz pacjentów po przeszczepach, leczących się onkologiczne i psychiatrycznie. Na liście nie ma dwóch z czterech podstawowych leków dla chorych na gruźlicę. Jeden z nich pacjenci muszą teraz kupować za pełną cenę, choć leczenie gruźlicy jest w Polsce darmowe. Tymczasem rocznie notuje się w kraju około osiem tysięcy zachorowań. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, aby każdy nowy pacjent w intensywnej fazie choroby przyjmował cztery specyfiki: izoniazyd, ethambutol, pyrazynamid i rifampicynę. Dwóch pierwszych nie ma od stycznia na liście leków refundowanych. W tej sprawie w ministerstwie zdrowia interweniował prof. Kazimierz Roszkowski-Śliż, krajowy konsultant w dziedzinie chorób płuc. Ma on nadzieję, że leki znajdą się na nowej liście, która będzie ogłoszona jeszcze w lutym.

Pacjenci zapłacą za to mniej za insulinę. Jeszcze w ubiegłym roku za najtańszy dostępny na rynku medykament pacjenci płacili 10 zł (jest to dopłata pacjenta, w sumie koszt leku wynosił 110 zł). Od stycznia preparat ten sprzedawany jest po cenie ryczałtu, czyli za 3,2 zł. Do ceny najpopularniejszej insuliny, której w Polsce zużywa się najwięcej, pacjenci dokładali ok. 25 zł; od nowego roku dopłata wynosi ok. 15 zł. Wzrosły natomiast ceny pasków do pomiaru cukru. ...

Kinga Ochnio

Pozostało jeszcze 85% treści do przeczytania.

Posiadasz 0 żetonów
Potrzebujesz 1 żeton, aby odblokować ten artykuł