Recepta na nudę
Prawdziwym hitem okazało się karaoke zorganizowane przez Dom Kultury. Dzieci wybierały swoje ulubione przeboje i śpiewały w rytm starannie dobranego podkładu muzycznego. Zabawa z wykorzystaniem projektora multimedialnego, mikrofonów bezprzewodowych i profesjonalnego nagłośnienia wyzwalała emocje oraz dostarczała mnóstwo uciechy. Każdy mógł się poczuć jak uczestnik popularnego programu „Szansa na sukces”. Były występy solowe, w duetach, trio i całymi grupami.
Gry i zabawy
W świetlicy najmłodsi grali w szachy i warcaby, układali puzzle, rywalizowali ze sobą w grach planszowych, uczestniczyli w zajęciach plastycznych, brali udział w konkursach. Wspólne gry i zabawy doskonale zintegrowały uczestników „Ferii z kulturą”. Po zajęciach na każdego malucha czekał smaczny posiłek.
Stare fotografie
Wiele niezapomnianych wrażeń dostarczyła dzieciom multimedialna projekcja starych fotografii Żelechowa i towarzysząca jej prelekcja na temat historii miasta. Najmłodsi w ten sposób wsiedli do wehikułu czasu i na kilkadziesiąt minut przenieśli się w przeszłość. Mogli zobaczyć, jak ich rodzinna miejscowość wyglądała 100 lat temu i jak się przeobraziła na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci. Gdy na ekranie pojawiły się najstarsze zachowane zdjęcia miasta, przez salę przeszedł szmer zdziwienia. Dzieci miały nie lada problem, by odgadnąć, co znajduje się na prezentowanych fotografiach i czy dany obiekt zachował się do dzisiaj. Spotkanie ze starymi zdjęciami było dla najmłodszych wspaniałą przygodą i zarazem lekcją lokalnego patriotyzmu.
Bezpieczeństwo na drodze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury zorganizował także w czasie ferii konkurs wiedzy o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Dzieci obejrzały film edukacyjny i rozwiązywały test. Na zwycięzców czekały atrakcyjne nagrody. Największą ilość punktów w konkursie zdobyły: Zuzia Kowalska (kl. VI c), Kasia Głowacka (kl. VI c), Martyna Mazurek (kl. VI b) oraz Aleksandra Lewandowska (kl. VI b). Nagrody wręczali: kierownik posterunku policji w Żelechowie oraz przedstawiciel komendy powiatowej policji w Garwolinie. Po konkursie dzieci zadawały funkcjonariuszom mnóstwo pytań. Mundurowi opowiedzieli o swojej pracy i przekazali wiele cennych wskazówek na temat bezpiecznego zachowania się na drodze. Dodatkową atrakcją było oglądanie radiowozu, do którego każdy mógł wsiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.
Ciekawe lekcje
Uczestnicy „Ferii z kulturą” złożyli również wizytę w OSP w Żelechowie. Strażacy opowiedzieli dzieciom o swojej pracy, oprowadzili po remizie i pokazali samochody pożarnicze. Dzieci zobaczyły, jak wygląda strój strażaka gotowego do akcji, obejrzały sprzęt ratowniczy i gaśniczy. Każdy mógł przymierzyć hełm strażacki, usiąść za kierownicą wozu bojowego, a nawet włączyć syrenę. Mali słuchacze dowiedzieli się, czego należy unikać, aby nie spowodować zagrożenia pożarowego oraz jak postępować w przypadku jego wystąpienia.
W czwartek, 17 lutego, po skończonych zajęciach kilkoro dzieci wyraziło chęć pozostania na sesji Rady Miejskiej. Dzieci zobaczyły, jak przebiegają obrady i w jaki sposób podejmowane są uchwały. Była to dla nich prawdziwa lekcja wiedzy o społeczeństwie.
Ferie w bibliotece
Ciekawą ofertę dla najmłodszych przygotowała także Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. Zajęcia w bibliotece były podzielone na trzy części: literackie, plastyczne i kulinarne. Bawiąc się, dzieci miały okazję poznać wiele ciekawych informacji na temat dzikich zwierząt, olbrzymich roślin i niezwykłych zwyczajów panujących w przyrodzie. Na spotkaniach w bibliotece nie zabrakło zabaw ruchowych, konkursów, łamigłówek, gier świetlicowych, zagadek. Grano w państwa i miasta, szukano elementów zimy w słownikach i encyklopediach. Dzieci sprawdziły swoją wiedzę na temat przeczytanych książek, rozwiązując quizy. Były także zabawy słowne, które sprawdzały słownictwo, pamięć i spostrzegawczość.
Zajęcia plastyczne
Ulubioną formą zabawy były zajęcia plastyczne, podczas których dzieci wykonały m.in. papierowego smoka, fantastyczne kwiaty oraz karnawałowe maski balowe. Sprawiło to im trochę trudności, ale efekt był imponujący. Oczywiście takie zajęcia pochłaniały dużo energii, więc trzeba było ją uzupełnić, najlepiej dobrym jedzeniem.
Ferie bardzo szybko minęły i przyszedł moment podsumowania. Dzieci uznały, że był to dla nich bardzo mile spędzony czas i zapewniły, że latem wybiorą się w „Wakacyjną podróż z książką i bez”. Dla upamiętnienia wspólnie spędzonego czasu wszystkie dzieci otrzymały symboliczne pamiątki uczestnika ferii.
Michał Sztelmach