Aktualności
Refleksja nad sobą

Refleksja nad sobą

Siostry loretanki organizują dni skupienia. Do udziału zapraszają dziewczęta w wieku od 15 do 30 lat.

Najbliższe włodawskie dni skupienia odbędą się 12 i 13 października. Spotkanie rozpocznie się w piątek o 17.00 zawiązaniem wspólnoty. Potem będą powołaniowa konferencja, Droga Krzyżowa i adoracja Najświętszego Sakramentu. Pierwszy dzień zakończy się Eucharystią. W programie kolejnego są Msza św., wspólne śpiewy, spotkanie w grupach w oparciu o Pismo św., różaniec i obiad.

Pierwsze początki

– Celem dni skupienia jest zastanowienie się oraz przemodlenie w ciszy i skupieniu drogi swojego życia. W rozeznaniu pomagają spotkania w grupach wiekowych. Wspólnie zastanawiamy się nad słowami: siać, towarzyszyć, wychowywać, formować i rozeznawać. Tematyka opiera się na nauczaniu ks. Amadeo Cencini, autora wielu książek o tematyce powołaniowej – tłumaczy s. Teresa Kamińska, Referentka ds. Powołań w Zgromadzeniu Sióstr Loretanek.

Podobne spotkania odbywają się w Warszawie i Augustowie. Jednorazowo uczestniczy w nich ok. dziesięciu dziewcząt, najczęściej gimnazjalistek i maturzystek. Dni skupienia we Włodawie dopiero startują, ale s. Teresa ma nadzieję, że spotkają się z uznaniem dziewcząt z diecezji siedleckiej. Koszt udziału to 40 zł. Organizatorki zapewniają nocleg i wyżywienie.

Towarzyszyć i pomagać

Dni skupienia pomagają w rozeznaniu powołania. – Pamiętam wypowiedź Kingi: „Siostro wcześniej nie byłam pewna, ale teraz już wiem”. Weronika powiedziała mi: „Siostro, ale tu jest dobrze, nie chce mi się wracać”. Piękne świadectwo dała też Ola: „Najbardziej podobało mi się, jak siostra mówiła, że nie zakłada, iż każdy, kto przyjeżdża na dni skupienia ma wstąpić do zakonu, tylko chodzi o to, żeby odkrył, czy w ogóle ma powołanie”. Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć, że takie spotkania pozwalają młodej dziewczynie, której przychodzi do głowy refleksja o powołaniu, wypowiedzieć te myśli na głos. Takie słowa padają w indywidualnej rozmowie, czy też w różnych dyskusjach i wieczornych rozmowach we własnym gronie. To, że staje u boku osoba krocząca już drogą powołania, znająca etapy drogi życia duchowego, wspierająca niczym starsza siostra, pomaga w spokojnym przejściu własnego etapu decyzji i rozeznania. Na pewno czas spędzony na modlitwie nie jest czasem straconym. Dziewczęta nawiązują także liczne przyjaźnie nieraz z osobami z całej Polski – opowiada s. Teresa. Zaprasza też wszystkie dziewczęta do Włodawy, bo jak mówi, nawet w XXI wieku nie ma kryzysu powołań. To tylko człowiek nie potrafi na ten dar odpowiedzieć…


Najbliższe dni skupienia we Włodawie odbędą się: 12 i 13 października, 23 i 24 listopada, 11 i 12 stycznia oraz 19 i 20 kwietnia. Aby zapisać się na spotkanie wystarczy skontaktować się z s. Teresą. Tel. 698-130-279, mail: s-teresa@wp.pl  Więcej na www.powolanialoretanki.pl

 

Agnieszka Wawryniuk