Aktualności
Barbarzyńcy u bram
17/2025 (1546) 2025-04-23

Barbarzyńcy u bram

Felek miał zwykły pogrzeb - z księdzem i na cmentarzu. A „matka, która zleciła zabicie swojego synka, w dniu pogrzebu przyniosła mu na grób baloniki, a niebo było słoneczne, jakby się otwierało dla chowanego dziecka” - czytamy w GW. Jakby nic się nie stało. Ot, morderstwo na zlecenie. Wszystko zgodne z prawem, wedle reguł nowego, wspaniałego świata.

Poniższe fakty są zapewne Państwu już znane. Ale krótko przypomnijmy je. W szpitalu w Oleśnicy został zabity - zastrzykiem z chlorku potasu w serce - chłopczyk w 36 tygodniu ciąży. Kilka dni wcześniej łódzcy lekarze proponowali cesarskie cięcie w znieczuleniu ogólnym, bezpieczne dla matki i dziecka.
17/2025 (1546) 2025-04-23
W Poniedziałek Wielkanocny 21 kwietnia, o 7.35, w wieku 88 lat odszedł do Pana Ojciec Święty Franciszek, 266 papież w historii Kościoła sprawujący swój urząd przez 12 lat.

Wiadomość o odejściu papieża podano w oficjalnym komunikacie o 9.45. Na Placu św. Piotra od rana gromadzili się pielgrzymi, turyści i mieszkańcy Rzymu. Modlitwa połączyła tego dnia katolików na całym świecie. W katedrze siedleckiej za życie i posługę papieża Franciszka dziękowano w Poniedziałek Wielkanocny na popołudniowej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy, podczas której homilię wygłosił bp Grzegorz Suchodolski.
17/2025 (1546) 2025-04-23
„W dniu tym otwarte są wnętrzności miłosierdzia mego, wylewam całe morze łask na dusze, które się zbliżą do źródła miłosierdzia mojego; która dusza przystąpi do spowiedzi i Komunii św., dostąpi zupełnego odpuszczenia win i kar...” („Dzienniczek”, 699).

Święto Miłosierdzia Bożego ustanowiono na wyraźną prośbę Jezusa skierowaną do św. s. Faustyny. Jest jednym z najmłodszych w naszym Kościele, oficjalnie obchodzimy je dopiero od 25 lat. - Zostało ustanowione 30 kwietnia 2000 r. przez św. Jana Pawła II w dniu kanonizacji s. Faustyny - przypomina s. Maria Faustyna Ciborowska ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia z Łagiewnik.
17/2025 (1546) 2025-04-23
W niedzielę 20 kwietnia papież Franciszek pojawił się na balkonie Bazyliki św. Piotra i pobłogosławił tłum. Życzenia „Buona Pasqua!” (Wesołych Świąt Wielkanocnych!), a po nich odczytane już przez innego kapłana orędzie, były ostatnimi słowami, jakie Ojciec Święty skierował do wiernych… Papież miał 88 lat. Argentyński kardynał Jorge Mario Bergoglio, który od 13 marca 2013 r. był 266 biskupem Rzymu, miał w chwili wyboru 76 lat. Do tego momentu - przez 16 lat - był metropolitą swego rodzinnego miasta Buenos Aires. Franciszek to pierwszy mieszkaniec Ameryki Łacińskiej, a także pierwszy jezuita, który został wybrany na najwyższy urząd w Kościele katolickim.
17/2025 (1546) 2025-04-23
Rozmowa z s. M. Elżbietą Siepak ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Jest Siostra autorką nowej biografii św. s. Faustyny pt. „Zachwycona Miłosierdziem”. Ukazuje się ona w szczególnym momencie. W tym roku mija bowiem 100 lat od jej wstąpienia do Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia i 25 lat od jej kanonizacji. Podobno materiały do tej publikacji zbierała Siostra 40 lat?

To prawda. Znałam jeszcze rodzeństwo św. Faustyny, współsiostry, które ją pamiętały, i ludzi z tamtych czasów. Miałam więc okazję, by o wiele rzeczy pytać i gromadzić różne materiały - informacje o niej, jej rodzinie, wspomnienia, zdjęcia zbierałam przez całe życie zakonne, nie przypuszczając, że kiedyś sama będę z nich korzystać.
17/2025 (1546) 2025-04-23
Raczej trudno byłoby znaleźć dziś ludzi, którzy pamiętają pierwsze radia plus związane z tym ciekawość i zachwyty. Ale sporo jeszcze chodzi po świecie tych, co wychowali się na kołchoźnikach.

I szczęśliwców, którym dane było obcowanie z wielkim radiowym pudłem proponującym więcej niż jeden program. Potem nastały lata oczekiwań (bo za granicą już są!) na radia, które nie tylko mówią, ale i pokazują. Znam historie ciekawskich, co to w poszukiwaniu gadającego w odbiorniku ludzika gotowi byli pudło do imentu rozebrać.
17/2025 (1546) 2025-04-23
Po najcieplejszym w historii pomiarów temperatury marcu, śnieżnym i mroźnym początku kwietnia, mieliśmy najdroższe w historii obecnej Rzeczpospolitej święta.

Chociaż z tymi cenami to w sumie nic nie jest jasne. W trakcie rozmowy prowadzonej na progu przedświątecznego tygodnia przez znaną białogłową dziennikarkę uśmiechniętych z równie znanym i pogodnym dziennikarzem ekonomicznym dano gawiedzi do zrozumienia, że „za rządów Tuska święta są droższe, ale relatywnie tańsze w tym sensie, że za PiS-u były droższe w znacznie bardziej dużym stopniu”.
17/2025 (1546) 2025-04-23
Triduum Paschalnemu w katedrze siedleckiej przewodniczył bp Kazimierz Gurda. W homiliach ukazywał znaczenie zbawienia oraz sens męki i śmierci Chrystusa.

W Wielki Czwartek przypominał, że tego dnia liturgia przywołuje wyprowadzenie ludu wybranego z niewoli egipskiej i ustanowienie przymierza pomiędzy Bogiem a ludem oraz ustanowienie przez Jezusa w Wieczerniku nowego przymierza. - Drugie przymierze zostało zawarte we krwi Jezusa, nowego baranka, którego krew obmywa serce człowieka. Każdy, kto to przymierze zawrze, zostaje oszczędzony, zachowany od śmierci wiecznej i będzie miał udział w życiu samego Boga.
17/2025 (1546) 2025-04-23
Warto uczyć się od bp. Ignacego Świrskiego zaufania Panu Bogu, wierności Ewangelii i naśladowania Pana Jezusa - podkreśla ks. dr Mariusz Świder.

Rusza I Diecezjalny Konkurs Literacko-Plastyczny „Nasz patron - sługa Boży bp Ignacy Świrski”. Jego organizatorami są Biuro Postulacji Sługi Bożego Biskupa Ignacego Świrskiego oraz Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej, a patronatem honorowym objął wydarzenie bp Kazimierz Gurda. Hasło przewodnie pierwszej edycji adresowanej do uczniów szkół podstawowych z terenu diecezji sieleckiej brzmi: „Moje spotkanie z bp. Ignacym”.