Aktualności
Z nadzieją w nowy rok
2/2025 (1531) 2025-01-09

Z nadzieją w nowy rok

Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Siedleckiej zaprasza pary starające się o poczęcie do wejścia na drogę modlitwy wstawienniczej.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Po co w ogóle chrzci się dzieci? Nie lepiej pozwolić im na świadomą i samodzielną decyzję o przyjęciu sakramentu, kiedy będą na to gotowe? To najczęstsze pytania w dyskusji, jaka co chwilę - zwykle za sprawą jakiegoś celebryty - przetacza się przez media. Tymczasem rezygnacja z chrztu dziecka to nie tyle danie mu możliwości wyboru, co pozostawienie w duchowej próżni. A życie próżni nie znosi.

Kiedyś rodzice chrzcili dziecko już kilka dni po jego urodzeniu. Z czasem ukształtowała się tradycja, by zaczekać kilka miesięcy, zanim otrzyma ten jeden z najważniejszych sakramentów. Dzisiaj coraz więcej rodzin zwleka z chrztem swojego potomka kilka lat albo w ogóle sądzi, że to niepotrzebna tradycja, tłumacząc, iż chcą, by samodzielnie dojrzało do decyzji o wstąpieniu do Kościoła.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Jesteśmy na początku Roku Jubileuszowego „Pielgrzymi nadziei”.

Co ze swojej strony oferuje z tej okazji Kościół? Okazją do czego może być Rok Jubileuszowy? I jak dobrze go przeżyć? Na prośbę Czytelników przypominamy ideę obchodów tego szczególnego czasu.

Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 papież Franciszek ogłosił bullą „Spes non confundit” („Nadzieja zawieść nie może”) z 9 maja 2024 r., a rozpoczął w Wigilię Bożego Narodzenia. Dokonało się to poprzez otwarcie Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra, co symbolizuje z jednej strony zaproszenie nas do miejsca świętego, z drugiej - zachętę, by pozwolić Bożej obecności i Bożemu miłosierdziu wejść w nasze życie i przemienić nasze serca.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Po prostu robisz to, co musisz. Nieważne, że cię boli albo że się nie chce. Rodzice dzieci niepełnosprawnych funkcjonują jak maszyny. Są w ciągłym biegu - mówi Agnieszka Witek, mama ośmioletniej Zuzi.

Jej córeczka - znana jako „mała wojowniczka” - miała być roślinką, jednak dzięki determinacji rodziców oraz pracy wielu specjalistów: mówi, chodzi i pięknie funkcjonuje w społeczeństwie. Zuzia zmaga się z chorobą genetyczną, która powoduje nieodwracalne zmiany i ma charakter patogenny. Zespół częściowej trisomii krótkiego ramienia chromosomu 9 z delecją; zespół aberracji chromosomowej w krótkim ramieniu chromosomu 9 - to tylko niektóre z groźnie brzmiących nazw.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Na misje wyjeżdżają nie tylko kapłani, konsekrowani czy świeccy, ale także całe rodziny. Na taki krok zdecydowali się Ania i Dawid Szarwarkowie. Do Boliwii pojechali ze swoimi czterema synami. Marzyli o tym od kilkunastu lat.

Pochodzą z diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej. W ramach misji wspierają działalność pochodzącego z Białej Podlaskiej ks. Jarosława Dziedzica. To on zainspirował „Echo” do przygotowania tego artykułu. - Napiszcie coś o Ani i Dawidzie, bo mało jest takich ludzi jak oni. Temat misyjnych rodzin nie jest znany - zachęcał. Pragnienie wyjazdu na misje kiełkowało zarówno w sercu Ani, jak i Dawida. Niestety okoliczności życiowe nie sprzyjały, aby je natychmiast spełnić.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Rozmowa z prof. Ryszardem Piotrowskim, prawnikiem, konstytucjonalistą, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Warszawskiego.

Kiedy i jak rozpoczął się problem, w wyniku którego mamy teraz sędziów i neosędziów oraz tyle sporów w kwestiach sądownictwa?

To ma swoją genezę w 2015 r., kiedy w Trybunale Konstytucyjnym uchwalono ustawę mającą ulepszyć pracę trybunału. Znalazł się w niej przepis stanowiący, że w przypadku sędziów TK, których kadencja upływa w 2015 r., termin na złożenie wniosku o wybór do niego wynosi 30 dni od momentu wejścia w życie tejże ustawy.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Z przewodniczącym OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomirem Izdebskim rozmawia Tomasz Kępka.

Pod koniec ubiegłorocznej zimy odbyło się kilka dużych manifestacji przeciwko wwozowi do Polski zboża zza wschodniej granicy i tzw. zielonemu ładowi. Jak Pan ocenia realizację tamtych postulatów?

Odpowiem słowami powiedzenia: jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Te protesty były potrzebne, jestem z nich zadowolony i na pewno przyniosły wiele dobrego. Odbyły się rozmowy. Strona rządowa, ale nie tylko, musiała pójść na ustępstwa.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Koń, jaki jest - każdy widzi. Ta krótka i węzłowata definicja popularnego ssaka nieparzystokopytnego pochodzi z jednej z pierwszych polskich encyklopedii.

Mowa o „Nowych Atenach” autorstwa ks. Benedykta Chmielowskiego. XVIII-wieczny autor kompendium wiedzy o otaczającym go świecie - swego rodzaju namiastki dzisiejszej Wikipedii - wyszedł najprawdopodobniej z założenia, że odwiecznego przyjaciela człowieka, towarzysza doli i niedoli, nieodłącznego kompana na polu bitwy czy roli, nikomu bliżej przedstawiać nie trzeba. Wystarczyło po prostu nań spojrzeć.
2/2025 (1531) 2025-01-09
Zakorzeniła się w naszym kraju taka świecka tradycja, że przed świętami Bożego Narodzenia i Wielkanocy zaczyna się medialny antyreligijny rozruch.

„Wiodące” publikatory niemalże prześcigają się w produkowaniu treści, które mają odstręczyć od i zniechęcić do obchodzenia tych uroczystości. Nie inaczej było i w ostatnim roku. Co prawda o wolną od pracy Wigilię mocno się dopominała lewica, ale przecież nie po to, żeby mieć więcej czasu się na Pasterkę rychtować. Nie po to też, żeby uczcić Boże Narodzenie, tuż przed świętami wpłynęła do sejmu petycja o zakazie spowiedzi dzieci.