Opinie
Apostołowie nihilizmu
20/2025 (1549) 2025-05-15

Apostołowie nihilizmu

„Mówił, że chce zostać drapieżnikiem i dopiero gdy kogoś zabije, to się nim stanie” - wspominają znajomi studenta trzeciego roku prawa Uniwersytetu Warszawskiego Mieszka R., który zabił siekierą 53-letnią kobietę, pracownicę administracji UW, a następnie ciężko ranił interweniującego strażnika.

Do ataku doszło w minioną środę wieczorem. 22-latek miał w torbie „na wszelki wypadek” jeszcze noże i bagnet, zatem do „tego” dnia przygotowywał się bardzo starannie. Nie ma mowy o działaniu w afekcie czy przypadku. „Nie wydawał się niepoczytalny” - mówią koledzy z roku mordercy. Nie miał problemu ze zdawaniem niełatwych przecież egzaminów.
Przytuleni przez św. Ritę
20/2025 (1549) 2025-05-15

Przytuleni przez św. Ritę

Żyła 600 lat temu w dalekiej Umbrii, ale to nie przeszkadza jej zajmować się sprawami współczesnych ludzi. Wrażliwość ma we krwi.

Choć żyła na przełomie XIV i XV w., a modlitwy w sprawach beznadziejnych w Polsce „zagospodarował” św. Tadeusz Juda, od lat niezwykle dynamicznie rozwija się kult św. Rity. Także w diecezji siedleckiej, gdzie w sześciu parafiach znajdują się jej relikwie. Każdego 22 dnia miesiąca do Borków, Wiśniewa, Siedlec, Połosek, Leśnej Podlaskiej czy Międzyrzeca Podlaskiego na specjalne nabożeństwa ku czci świętej od róż przybywają rzesze wiernych, w dodatku często z odległych miejscowości.
20/2025 (1549) 2025-05-15
18 maja 2025 r. zostanie zapamiętany jako dzień inauguracji pontyfikatu papieża Leona XIV. To człowiek, który - choć urodził się w Stanach Zjednoczonych - dużą część swej kapłańskiej posługi pełnił w Peru.

Wybór, jakiego dokonało kolegium kardynalskie, dla wielu osób na świecie był zaskoczeniem. Kard. Robert Francis Prevost to pierwszy papież augustianin i drugi po Franciszku papież z kontynentu amerykańskiego. - W związku z wyborem modliłem się słowami ks. Jana Twardowskiego: „Duchu Święty, ni z tego, ni z owego, tchnij na nas, na całego” - mówi ks. Paweł Rytel-Andrianik, szef Sekcji Polskiej Radia Watykańskiego.
20/2025 (1549) 2025-05-15
Nadzieja rodzi się najpełniej w rodzinie: w spojrzeniu matki na dziecko, w przebaczeniu małżonków, w wiernej modlitwie rodziców za swoje dzieci. Rodzina to miejsce, gdzie codzienność spotyka się z wiecznością - mówił bp Grzegorz Suchodolski podczas Diecezjalnej Pielgrzymki Rodzin.

W niedzielę 11 maja w parczewskiej bazylice spotkały się rodziny z całej diecezji. Towarzyszyło im hasło nawiązujące do motta Roku Jubileuszowego - „Rodzina nadzieją”. Rytm tego święta rodzin, jakim jest zawsze pielgrzymka, wyznaczały: wspólna modlitwa, konferencja, świadectwa, agapa, czas na rozmowy i zabawę dla dzieci.
20/2025 (1549) 2025-05-15
Kiedy czytacie Państwo ten tekst, jesteście zapewne tuż przed albo chwilę po wypełnieniu obywatelskiego obowiązku w ramach pierwszej części kolejnego w życiu wzmożenia politycznego pod nazwą „najważniejsze wybory w III RP”.

Wybory zawsze są istotnym procesem pozwalającym każdemu z nas - przynajmniej teoretycznie - decydować o swojej przyszłości. Te jednak są o tyle przełomowe, że mogą zablokować domknięcie systemu, jaki na naszych oczach dziarsko buduje uśmiechnięta koalicja 13 grudnia. Pod wpływem emocji związanych z niekończącą się kampanią wyborczą wielu z nas nie zwraca jednak uwagi na to, że w jej cieniu wciąż toczą się różne procesy równoległe, o których nie jesteśmy zbyt nachalnie informowani.
20/2025 (1549) 2025-05-15
Jak długo pamiętają Państwo składane przez startujących do władzy polityków obietnice? Kto dziś jest w stanie przywołać niekoniecznie 100, ale chociaż 10 z tych zadeklarowanych narodowi na okoliczność ostatnich parlamentarnych wyborów? Z podziałem na zrealizowane i niezrealizowane?

Natknęłam się niedawno na taką internetową akcję „wyborczy bazar” (czy jakoś tak podobnie), gdzie w związku z aktualnymi prezydenckimi wyborami spotykani na targowisku ludzie określają swoje wyborcze preferencje. Dosyć ciekawa wydała mi się wypowiedź pewnego pana, którego serce wyrywało się w stronę sprawującej władzę koalicji.
20/2025 (1549) 2025-05-15
24 maja w miejscowości Strusy odbędzie się spotkanie poświęcone wywodzącemu się stąd śp. ks. Andrzejowi Strusowi (1938-2005), salezjaninowi, w związku z przypadającą w tym roku 20 rocznicą jego śmierci.
20/2025 (1549) 2025-05-15
Bez Eucharystii Kościół nie będzie miał w sobie życia. Z tego sakramentu bowiem czerpie swój duchowy wzrost - mówił bp Kazimierz Gurda.

Piąta edycja KSL zgromadziła blisko pół tysiąca osób, które 10 maja przybyły do sanktuarium św. Józefa. - Był to czas wspólnej modlitwy, formacji oraz integracji tych, którzy na co dzień są zaangażowani w posługę przy ołtarzu i w ogóle w parafii. To takie święto służby liturgicznej - podsumowuje diecezjalny duszpasterz służby liturgicznej ks. Łukasz Kwasowiec. Kongres zainaugurowała Msza św., której przewodniczył bp Kazimierz Gurda. - Eucharystia jest dla wierzących w Jezusa źródłem życia, sakramentem, z którego Kościół czerpie swój duchowy wzrost.
20/2025 (1549) 2025-05-15
10 maja parafia Wniebowzięcia NMP w Białej Podlaskiej świętowała stulecie swego istnienia. Powstała ona jako wotum dziękczynne za zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej.

Proboszcz parafii ks. kan. Andrzej Biernat przypomniał, że została erygowana równo 10 maja 1925 r. przez bp. Henryka Przeździeckiego. Dekret o jej powołaniu odczytano podczas wizytacji w kościele Narodzenia NMP. Aż do czasów II wojny światowej nosiła nazwę „Wniebowzięcia NMP albo Cudu nad Wisłą”. Rys historyczny wspólnoty przedstawił pochodzący z niej ks. dr hab. Sławomir Bylina, wykładowca KUL-u, który tematyką parafii zajmował się w swojej pracy naukowej.