Aktualności
Pielgrzymka mężczyzn
37/2024 (1516) 2024-09-19

Pielgrzymka mężczyzn

„Mężczyźni w Kościele” - to hasło tegorocznej, 14 Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, która odbędzie się w niedziele 6 października.
Zbiórka dla powodzian
38/2024 (1517) 2024-09-19

Zbiórka dla powodzian

Miasto organizuje zbiórkę koców, ręczników i ręczników papierowych oraz suchej żywności, wody pitnej i środków czystości dla poszkodowanych na południu Polski powodzian.
38/2024 (1517) 2024-09-18
Władze radzyńskiej gminy, sołectwo Biała, Radzyńskie Stowarzyszenie „Podróżnik” oraz Radzyńska Kronika Filmowa zamierzają wydać książkę „Biała w starej fotografii”.
38/2024 (1517) 2024-09-18
Spsiała nam rzeczywistość. Zubożała. Śmieciowe jedzenie, śmieciowa elita, śmieciowy język. To codzienność. Smutne jest to, że trąbkę sygnałową do „je.aćpisowskiej szarży” nierzadko trzymają ludzie, od których - z racji autorytetu, dorobku, pozycji społecznej - wypadałoby wymagać więcej.

Pamiętacie Państwo scenę z kultowego filmu „Miś”, kiedy to pomiędzy dorosłym i dzieckiem toczy się dialog na temat brzydkiego słowa „motyla noga”, którym „rzuca” marznący na przystanku autobusowym Tomek Mazur? „Dam wam dobrą radę: kiedy następnym razem znów wyłączą wam ciepłą wodę, przestaną grzać kaloryfery, albo stanie komunikacja i wasz kolega znów zacznie mówić brzydkie wyrazy, wiecie, co zróbcie wtedy?
38/2024 (1517) 2024-09-18
Gdy żył, często powtarzał: „Kiedy będę w niebie, zrobię dla was dużo więcej niż żyjąc tu, na ziemi”. - I rzeczywiście tak jest, bo o. Pio nadal żyje wśród nas i działa - nie ma wątpliwości ks. Wojciech Majewski, proboszcz jedynej w diecezji siedleckiej parafii, której patronuje święty z Pietrelciny. Wierni także czują jego opiekę.

Kiedy pięć lat temu pojawiły się doniesienia, że w Rakowiskach, wsi nazywanej sypialnią Białej Podlaskiej, powstanie nowa parafia, a część wiernych bł. Honorata Koźmińskiego ma zostać przypisana do nowej wspólnoty, nie wszyscy byli zadowoleni. Nosami kręcili zwłaszcza ci, którym bliski był kapucyński charyzmat i ich ziomek - o. Honorat.
38/2024 (1517) 2024-09-18
Zapewne nieraz słyszeliśmy o tym, że modlitwa dziecka ma szczególną moc i Bóg wysłuchuje jej jak żadnej innej. Skąd bierze się to przekonanie i co zrobić, by faktycznie tak było?

Św. Jan Maria Vianney mówił: „Ogromną zbrodnią jest sprawiać, by dzieci się nie modliły”. Z kolei francuski zakonnik o. Daniel Ange podkreślał: „Św. Franciszek Ksawery wysyłał dzieci, by modliły się nad chorymi, a ci zostawali uzdrowieni. Kto z nas, gdy zachoruje, woła najmłodszych, by modlili się o uzdrowienie? Widzielibyśmy o wiele więcej cudów! Znam wiele takich przypadków”. I jeszcze dwa świadectwa.
38/2024 (1517) 2024-09-18
W tym roku mija 100 lat, odkąd papież Pius XI - bullą „Pro recto et utili dioecesis regimine” z 25 stycznia 1924 r. - przeniósł stolicę diecezji, siedzibę biskupa i kapitułę katedralną z Janowa do Siedlec, a siedlecki kościół parafialny pw. Niepokalanego Poczęcia NMP podniósł do rangi katedry.

Znaczenie jubileuszu podkreśla bp Kazimierz Gurda w zaproszeniu na obchody 100-lecia zaplanowane na 22 września. Pisze w nim m.in.: „W tym roku, kiedy obchodzimy jubileusz setnej rocznicy tego wydarzenia, pragniemy dobremu Bogu dziękować za naszą diecezję i wszystkich, którzy na przestrzeni jej dziejów, a szczególnie w minionym wieku, ją tworzyli i nadal stanowią”.
38/2024 (1517) 2024-09-18
Rozmowa z Marcinem Palade, socjologiem polityki, autorem opracowań i analiz z zakresu preferencji społeczno-politycznych i geografii wyborczej w Polsce.

Jak ocenia Pan decyzję Państwowej Komisji Wyborczej w kwestii rozliczeń finansowych PiS-u? Czy to naprawdę może być chęć dobicia opozycji?

To jeden z argumentów podnoszonych przez PiS. Tyle tylko, że do podejmowania takich decyzji są powołane konkretne instytucje w naszym systemie i to one rozstrzygną ostatecznie, czy w tym przypadku mieliśmy do czynienia ze złamaniem prawa czy nie.
38/2024 (1517) 2024-09-18
Rozmowa z Aleksandrą Gil, współautorką książki „Pomoc dziecku w cyberpułapce. Poradnik dla rodziców”.

Nie wyobrażamy sobie dziś świata bez elektroniki. To tak jak życie bez wody czy prądu... Jakie są skutki tej „inwazji”?

Dzieci nie rodzą się z telefonem w ręku i nie mówią od razu: daj mi smartfona. To my, dorośli, nie wyobrażamy sobie świata bez technologii. Zresztą współczesna psychoterapia mówi wprost, że telefon czy tablet z dostępem do internetu jest obecnie najniebezpieczniejszym narzędziem ucieczki od emocji.
38/2024 (1517) 2024-09-18
14 września w kodeńskim sanktuarium odbył się zjazd Apostolatu Złota Róża. Jego członkowie podejmują się regularnego postu i modlitwy w intencji kapłanów.

Apostolat narodził się w naszej diecezji i rozprzestrzenił się już na całą Polskę. Zjazd w Kodniu jest okazją do wspólnej modlitwy, formacji i wymiany doświadczeń. - W tym roku na spotkaniu mieliśmy przedstawicieli Złotej Róży, którzy przyjechali m.in. z Siedlec, Łukowa, Łosic, Białej Podlaskiej, Międzyrzeca Podlaskiego.