Aktualności
41/2024 (1520) 2024-10-17
W niedzielę 20 października odbędzie się uroczysta inauguracja Uniwersytetu Trzeciego Wieku gminy Siedlce.
42/2024 (1521) 2024-10-16
O kruchości ludzkiego życia i rodzajach pomocy osieroconym rodzicom - w rozmowie z ks. Pawłem Siedlanowskim, dyrektorem Siedleckiego Hospicjum Domowego dla Dzieci.

Październik to dla wielu rodziców dzieci, które odeszły, trudny czas...

Zapewne tak, z wielu powodów. Jesienne szarzyzny wzmagają tęsknotę, wzmacniają domową pustkę, wrażenie osamotnienia. Dochodzi do tego niekiedy poczucie niezrozumienia ze strony bliskich, przyjaciół, banalizowanie śmierci („jakoś to będzie”, „jesteście młodzi, będziecie jeszcze mieli dzieci”) albo złość („przestań już o tym mówić, weź się w końcu w garść!”).
42/2024 (1521) 2024-10-16
Rozmowa z prof. Dariuszem Magierem, dziekanem wydziału nauk humanistycznych Uniwersytetu w Siedlcach.

Duchowni niezłomni to, oczywiście, ks. Jerzy Popiełuszko czy o. Maksymilian Maria Kolbe i ks. Stanisław Niedzielak. Nasz region ma jednak swoich bohaterów - księży niezłomnych. Kim byli?

Duchowni, jak każda grupa społeczna, są pewną reprezentacją społeczeństwa, z którego się wywodzą i w którym funkcjonują. Jeśli chodzi o ich postawę narodową, przywiązanie do polskości, patriotyzm - a to przecież rozumiemy, gdy mówimy o księżach niezłomnych - trudno, by było inaczej.
42/2024 (1521) 2024-10-16
24 grudnia Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra w Watykanie, a następnie kolejnych bazylik większych Rzymu zostaną uroczyście otwarte. W ten sposób nastąpi inauguracja jubileuszu zwyczajnego 2025 r.

Rok Jubileuszowy 2025, inaczej Rok Święty, zapowiada bulla „Spes non confundit” (Nadzieja zawieść nie może), którą papież Franciszek ogłosił 9 maja br., w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego. Może on stać się szansą na ożywienie naszej wiary. Rok Jubileuszowy ma swoje logo, hymn, stronę internetową tłumaczoną na wiele języków i bardzo bogaty program.
42/2024 (1521) 2024-10-16
Temat tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego wzywa nas, byśmy bez ociągania ruszyli z miejsca i włączyli się w dzieło apostolatu tam, gdzie żyjemy: w rodzinie, gronie znajomych, przyjaciół czy sąsiadów.

Wiele osób deklarujących się jako wierzący żyje z boku Kościoła, opuszcza uczestnictwo w niedzielnej Eucharystii, traci nadzieję i narzeka na cały świat. Trzeba im powiedzieć, że Chrystus zaprasza ich na ucztę eucharystyczną w parafialnym kościele. Nie można się zniechęcać, gdy ktoś odrzuci zaproszenie. W pewnej rodzinie dorastający synowie zaczęli buntować się.
42/2024 (1521) 2024-10-16
Prezydent Lech Kaczyński nie śpieszył się z podpisaniem Traktatu Lizbońskiego. Czy jako polityczny długodystansowiec przewidywał bezdroża, którymi Unia zechce sobie pójść?

Ale zacznijmy może od początku. Większością głosów zdecydowaliśmy o dołączeniu do krajów Zachodu. Otwarte granice, możliwości, wyjazdy. Po latach zamknięcia, wykluczenia z tej „prawdziwej” Europy śpiewaliśmy „Odę do radości”. Śpiewaliśmy radość. „Zjednoczona w różnorodności” - to motto Unii Europejskiej nie tylko Polaków uwiodło. Gwiazdy, niebieskie tło flagi - trochę wyobraźni i samą Matkę Boską w koronie z tych gwiazd można było zobaczyć.
42/2024 (1521) 2024-10-16
Konflikt na Bliskim Wschodzie przywołuje obawy, że uwaga świata, a przede wszystkim Stanów Zjednoczonych, skupi się w tamtym regionie, pozostawiając Ukrainę i Europę sobie. Ale to nie takie proste.

Mało kto ma pełną wiedzę, o co tak naprawdę toczy się walka na Bliskim Wschodzie. - Moim zdaniem konflikt trwający w tym momencie między Palestyńczykami a Izraelczykami i rozlewający się na Liban z istotnym irańskim wątkiem nie jest przedstawiany w polskich mediach głównego nurtu z wzięciem pod uwagę wszystkich niuansów czy percepcji i motywacji obu stron - przyznaje Jakub Katulski.