Aktualności
Jest taki dzień…
51-52/2024 (1529) 2024-12-20

Jest taki dzień…

Jak do świąt Bożego Narodzenia przygotowują się i przeżywają je nasi czytelnicy?

Ten ważny dla katolików okres rozpoczynamy Pierwszą Niedzielą Adwentu, oczekując razem z Maryją na przyjście Jezusa w osobie Małej Dzieciny. Przygotowujemy nasze serca, uczestnicząc w Roratach i rekolekcjach. Z okresu swojego dzieciństwa pamiętam babcię, która budziła na Roraty i wyjaśniała, że powinniśmy być lepszymi ludźmi, bo wtedy właśnie przychodzi do naszych serc Jezus. Mam sześcioro dzieci, wszyscy czekamy na Wigilię, która łączy rodziny - to czas dzielenia się opłatkiem oraz radosną nowiną, że narodził się Zbawiciel. Radujemy się wszyscy i przepraszamy za to, co nam nie wyszło. Jednoczymy się z tymi, którzy są przy wigilijnym stole, oraz z nieobecnymi, których już nie ma wśród nas.
47/2024 (1526) 2024-12-20
„Sekret modlitwy - moc przemiany życia” to tytuł rekolekcji, które odbędą się przy sanktuarium maryjnym w Loretto w dniach 17-19 stycznia.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Mało kto wysyła dziś kartki świąteczne - łatwiej zadzwonić czy wysłać SMS-a. Albo „załatwić temat” hurtem - puścić dalej w świat, na zasadzie kopiuj-wklej gładko brzmiący świąteczny frazes, powielić slogan. Zawsze zastanawiał mnie sens życzenia: „wesołych świąt”. Czyli jakich? A może lepiej wybrzmiałoby: „radosnych świąt”? Czym się różni bycie wesołym od bycia radosnym?

W pierwszym przypadku może chodzić np. o emocje towarzyszące spotkaniom rodzinnym, ucztowaniu i odpakowywaniu prezentów. Rzecz w tym, że są ulotne - przychodzą i odchodzą, zmieniają się w zależności od tego, jak się wyspaliśmy, co zjedliśmy, co się dzieje w naszym ciele, jaka jest pogoda czy jak intensywnie świeci światło, i od szeregu innych nietrwałych okoliczności.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
A kto powiedział, że opowieść wigilijna może być tylko jedna? Każda rodzina ma swoją historię. Moja jest o tym, że puste miejsce przy stole wcale nie musi być symbolem. I że „gwiazdką z nieba” może okazać się też drugi człowiek…

W przedświątecznej krzątaninie łatwo zagubić sens Bożego Narodzenia. Niebo zniża się do ludzi. Rodzi się Boży Syn. Tymczasem uwaga domowników skoncentrowana jest jak nie na szykowaniu wypieków, to przygotowywaniu się do Wigilii. „I bądź tu mądry” - babcia załamywała ręce, przepraszając w duchu Nowonarodzone Dziecię za niedostateczną refleksję nad cudem Tajemnicy. - Odejdziesz wreszcie od tej firanki? - spytała Kaśka.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Frania urodziła się w przeciętnej chłopskiej rodzinie. Najmłodsza z rodzeństwa, trzpiotka z charakterem - Szymon starszy od niej o cztery, a Bolek o dwa lata - była najważniejsza w domu.

Dwa tygodnie przed Pierwszą Komunią św. straciła ojca. Pośpieszył Jędrzej z pomocą sąsiadowi, któremu krowa w zabagnionej łące się topiła, i kręgosłup popsuł. Śmierć go z cierpienia wielkiego wybawiła. - Ciężko, jak nas tato odumarli, było - wspominała Frania. - Mama to na początku wiecznie popłakiwali. Kiedy już Szymon dorósł i za ojca obowiązki głowy rodziny przejął, to się im poprawiło. Bo chłopak i robotny, i obrotny był. To dzięki niemu nauczyła się Frania drukowane litery składać.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Rozmowa z ks. prof. Józefem Naumowiczem z Wydziału Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, autorem książek m.in. „Prawdziwe początki Bożego Narodzenia” oraz „Historia świątecznej choinki”.

Księże Profesorze, dlaczego święta Bożego Narodzenia zaczęto obchodzić zdecydowanie później niż Wielkanoc?

Ten fakt wynika z rozwoju roku liturgicznego. Najpierw powstały święta, które miały już pewną tradycję. W chrześcijaństwie centralne miejsce zajmuje tajemnica męki i zmartwychwstania Jezusa. Chrystus poniósł śmierć i zmartwychwstał w czasie największych żydowskich świąt, czyli Paschy.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Rozmowa z ks. prof. Mariuszem Rosikiem, biblistą.

O Świętej Rodzinie wiemy niewiele, ale pewne jest to, że przekraczała wszelkie konwenanse, np. Józef nie oddalił Maryi z listem rozwodowym - wiedząc, iż dziecko, które nosi, nie jest jego - mimo że miał do tego prawo. W czym jeszcze wyróżniali się na tle ówczesnego społeczeństwa?

Józef był człowiekiem sprawiedliwym. Nie rozumiał całej sprawy i postanowił potajemnie oddalić Maryję. Zgodnie z prawem mógł Jej wręczyć get - list rozwodowy. Sprawiedliwość Józefa przejawia się w jego odpowiedzialności w podejmowaniu decyzji. Nie była to zemsta ani odwet za to, co - jak mógł sądzić - wydarzyło się w życiu Maryi.
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Grudzień już z samej racji zajmowanego w kalendarzu miejsca prowokuje do podsumowań i refleksji. Bo to i Wigilia, i święta, i Nowy Rok się zza węgła wyłania.

Ale kto wie, czy tych wszystkich ważnych dat nie zdetronizuje niedługo 13 dzień grudnia. Do rocznicy stanu wojennego dołączyła bowiem rocznica ukonstytuowania się uśmiechniętej władzy, która to (i rocznica, i władza) ma szanse wszystkie inne okoliczności zdeklasować. Jakby komu jeszcze było mało, to niech dołączy do 13 grudnia dzień imienin Samboi - czyli tej, która walczy samotnie (ciekawe, że akurat taką datę na solenizowanie sobie wybrała), i fakt, że w tym roku 13 dzień grudnia obrał sobie piątek. Ciekawy zbieg okoliczności, nieprawdaż?
51-52/2024 (1529) 2024-12-20
Choć Młodzieżowym Słowem Roku 2024 zostało słowo sigma (w slangu młodych oznaczające osobę pewną siebie, wybitną, godną naśladowania, której na drugie imię: sukces), to jednak u kresu roku - zwłaszcza wśród boomerów* - prym wciąż wiedzie rzeczownik prekampania.

Wyraz odmieniany dziś przez wszystkie przypadki stał się swego rodzaju synonimem wygibasów, jakie wykonują poszczególne ugrupowania polityczne, by w ramach nieoficjalnej kampanii wyborczej jak najlepiej wypromować swojego kandydata na urząd głowy państwa. W ramach prekampanijnego cringe’u* mieliśmy ostatnio wiec wyborczy Rafała Trzaskowskiego. Sorry, jaki tam znowu wiec.