Opinie
Gdy życie okrutnie zaboli
6/2025 (1535) 2025-02-05

Gdy życie okrutnie zaboli

Nikt nie planuje choroby, niepełnosprawności. Nie da się „na zapas” zgromadzić sił, odpowiednio wzmocnić się, aby - gdy przyjdzie - stawić czoła wyzwaniu. Najczęściej wtedy pozostajemy bezradni albo wypieramy je. Tyle że szybko okazuje się, iż to nie film, który w dowolnym momencie można wyłączyć. Przebudzenie bardzo boli.

Nierzadko nowa sytuacja pojawia się nagle. Ot, zdawać by się mogło rutynowa wizyta lekarska i - niczym grom z jasnego nieba - diagnoza: rak, są już przerzuty, trzeba natychmiast rozpocząć chemioterapię! Poranek - na pierwszy rzut oka nieróżniący się niczym od innych, naznaczony dziwnym odkryciem: bliska osoba zaczyna mówić niezrozumiale, opada kącik ust - i szybka, jak błyskawica, myśl: to udar!
Quo vadis, polska szkoło?
6/2025 (1535) 2025-02-05

Quo vadis, polska szkoło?

Szkoła powinna wspierać rodziców nie tylko w edukacji, ale i w kształtowaniu postaw. Ale jak ma przekazywać wartości, skoro bez merytorycznej dyskusji usuwa się religię oraz etykę z polskich szkół?

Decyzja minister edukacji Barbary Nowackiej, czyli rozporządzenie z dnia 17 stycznia 2025 r., zmienia zasady nauczania religii w naszym kraju - wbrew licznym protestom i sprzeciwom. Od 1 września, czyli początku roku szkolnego 2025/2026, lekcje religii i etyki będą odbywać się tylko raz w tygodniu, a ich harmonogram zostanie dostosowany tak, aby miały miejsce bezpośrednio przed lub po zajęciach obowiązkowych.
6/2025 (1535) 2025-02-05
Trwa społeczna inicjatywa zbierania podpisów pod apelem do ministra zdrowia o podjęcie niezbędnych działań systemowych, które pozwolą na uratowanie szpitala.
6/2025 (1535) 2025-02-05
Rozmowa z o. prof. Jackiem Salijem OP, teologiem, pisarzem i publicystą.

„Nigdy tak bardzo jak w cierpieniu, nie uświadamiamy sobie, że wszelka nadzieja pochodzi od Pana” - pisze papież Franciszek w orędziu na Światowy Dzień Chorego. Tymczasem człowiek zmiażdżony bólem niekoniecznie upatruje w nim jakiegoś wyższego celu. Ks. Józef Tischner mówił: „cierpienie nie uszlachetnia”, również umierający na białaczkę bp Paryża kard. Veuillot stwierdził: „Potrafimy mówić piękne zdania na temat cierpienia. Ja również z gorliwością o nim mówiłem”. Następnie przekazał taką radę: „Powiedzcie kapłanom, aby o nim nic nie mówili”…

Bo cierpienie samo w sobie nie jest niczym dobrym.
6/2025 (1535) 2025-02-05
Niewiele osób wierzy w realną obecność Jezusa w Najświętszym Sakramencie. Gdyby wierzyli, nie dałoby się wejść do naszych kościołów, bo byłyby wypełnione po brzegi.

Takim spostrzeżeniem dzieli się Małgosia, która od ponad dekady codziennie uczestniczy w adoracji. Trudno nie przyznać jej racji. Na szczęście ciągle nie brakuje tych, którzy wierzą w to, że nasz Zbawiciel ukrywa się pod postacią konsekrowanego chleba. - Myślę, że adorację każdy przeżywa po swojemu. Co wtedy robić? Po prostu być. Gdy patrzę na Hostię, myślę, jak wielka i nieogarniona rzeczywistość jest w Niej zamknięta. I przypominają mi się słowa z piosenki: „Pokorny tak, że jedna moja myśl zasłania Ciebie”. Tu najważniejsza jest obecność - mówi Honorata.
6/2025 (1535) 2025-02-05
Od stuleci maryjne przekazy z nieba wskazują nam zbawczą drogę. W świecie objawieniowym - tym prawdziwym, niosącym pokój - Matka Boża apeluje o umocnienie Kościoła przez modlitwę, pokutę, ofiarę. Ci, którzy przyjmą to orędzie do serca, będą jak święty zaczyn mający przynieść plon. Plon, który pozwoli Kościołowi przetrwać…

Papież Benedykt XVI w posynodalnej adhortacji apostolskiej „Verbum Domini” przekonywał, że „kryterium prawdziwości objawienia prywatnego jest jego ukierunkowanie ku samemu Chrystusowi”. „Jeśli oddala nas ono od Niego, z pewnością nie pochodzi od Ducha Świętego, który jest naszym przewodnikiem po Ewangelii, a nie poza nią. (…)
6/2025 (1535) 2025-02-05
Niezależny kandydat na prezydenta Rafał Trzaskowski w ramach swojej troski (ale się rymnęło, nieprawdaż?) i hojności obdarował warszawskich funkcjonariuszy policyjnymi wozami. W czasie swojej wyborczej kampanii.

Mogłoby się wydawać choć ciuteczek dziwne, że zachowanie to nie wywołało żadnych przywołujących warszawskiego prezydenta do porządku działań. Mogłoby się wydawać jeszcze bardziej niż ciuteczek dziwne, zważywszy, że przynależni do przedgrudniowego rządu ofiarodawcy wozów strażackich zostali potraktowani zgoła inaczej - awansowali do zorganizowanej grupy przestępczej.
6/2025 (1535) 2025-02-05
Trwa oficjalna kampania prezydencka. I choć nie dzieje się w niej nic szczególnego, czego byśmy drzewiej nie przerabiali, to jedno nie ulega wątpliwości.

Po ogłoszeniu najbardziej rozpoznawalnych kandydatów z „niższej półki”, jak Braun, Zandberg, Jakubiak czy Stanowski, emocje związane z ich nazwiskami w zaledwie kilka dni rozeszły się po kościach. W toczącej się grze tak naprawdę liczy się dwóch zawodników oraz gracz walczący o najniższe miejsce na podium. W przypadku tego ostatniego nie musi on obecnie z nikim rywalizować, gdyż konkurenci są raczej poza zasięgiem.
6/2025 (1535) 2025-02-05
Uczestnicząc w jubileuszu, nie jesteście sami. Za każdym z was idą wasi słuchacze, czytelnicy i widzowie - powiedział bp Grzegorz Suchodolski, zwracając się do dziennikarzy, redaktorów, reporterów biorących udział w pielgrzymce ludzi mediów, która odbyła się w sobotę 1 lutego.

Na początku Mszy św., która rozpoczęła pielgrzymkę, bp Kazimierz Gurda przywitał przedstawicieli redakcji, telewizji, radia, prasy, portali społecznościowych. - Za wszystkich dzisiaj się modlimy - w sposób szczególny za tych, którzy pracują w mediach naszej diecezji: w Katolickim Radiu Podlasie i w redakcji „Echa Katolickiego”. Polecamy Panu Bogu tych, którzy posługują w mediach parafialnych.
6/2025 (1535) 2025-02-05
Jesteście znakiem nadziei dla świata - mówił w niedzielę 2 lutego bp Kazimierz Gurda podczas Eucharystii sprawowanej w siedleckiej katedrze z okazji Dnia Życia Konsekrowanego.

Przypadający w święto Ofiarowania Pańskiego dzień jest okazją do wyrażenia wdzięczności za tych, którzy oddają się na służbę Bożą, za ich pokorną obecność i miłość - zarówno wobec Kościoła, jak drugiego człowieka. Diecezjalne uroczystości rozpoczęła konferencja o. prof. Leona Nieściora OMI, który swoje rozważania oparł na książce „Drabina do raju” św. Jana Klimaka, nazywanej również „Drabiną cnót”. - To zbiór wspaniałych myśli o życiu konsekrowanym - zachęcał do lektury i przypominał, że celem życia konsekrowanego jest miłość.