Region
Remont dróg i świetlic

Remont dróg i świetlic

Przygotowywanie dokumentacji projektowej i rozstrzyganie przetargów - na takich etapach jest realizacja inwestycji, na które gmina Olszanka otrzymała środki z programu Polski Ład.

W ramach rządowego wsparcia do samorządu trafiło 10,2 mln zł dotacji. Niespełna 9 mln zł zostanie przeznaczonych na budowę i modernizację dróg. - Na odcinek w Starych Łepkach dofinansowanie wynosi 3,9 mln zł. Przebudowana zostanie także droga powiatowa z Olszanki w kierunku Szydłówki. Na to zadanie gmina otrzymała 5 mln zł - informuje Grzegorz Pajnowski, wójt Olszanki. - Gmina otrzymała także 1,3 mln zł na przebudowę infrastruktury kulturalnej, czyli ośmiu świetlic - zaznacza wójt. Na jakim etapie jest realizacja przedsięwzięć? - Jeśli chodzi o drogę w Starych Łepkach, to przygotowujemy projekt. Do końca roku ma być gotowy - mówi G. Pajnowski.

– W przypadku drogi w Szydłówce wykonywany jest program funkcjonalno-użytkowy. Zawiera on dane techniczne związane z inwestycją, czyli, co wymaga zmiany czy przebudowy – wyjaśnia włodarz.

Co do długości odcinków dróg, które mają zostać wyremontowane, wójt jest bardzo ostrożny. – Kiedy poznamy kosztorysy prac, ocenimy, na ile wystarczy nam pieniędzy. Koszt remontu 1 km drogi to ok. 2-3 mln zł, a jeśli doliczyć do tego chodniki z odwodnieniami, to kwota dochodzi do 4 mln zł – precyzuje wójt. Jednocześnie dodaje, że w przypadku drogi w Starych Łepkach gmina złożyła dodoatkowo wniosek o dofinansowanie do urzędu marszałkowskiego.

O wyborze dróg do remontu zadecydował przede wszystkim stan nawierzchni oraz to, że są ważnymi ciągami komunikacyjnymi. – Łączą gminy i powiaty – dodaje wójt. Aby pozyskać większe środki, udało się porozumieć ze starostą i wesprzeć powiat w działaniach. – Mimo że to drogi powiatowe, jeżdżą po przecież nich mieszkańcy naszej gminy – podkreśla G. Pajnowski.

 

Prace wykończeniowe i termomodernizacja

W kwestii świetlic w najbliższym czasie gmina podpisze umowę z wykonawcą prac budowlanych wyłonionym w przetargu. – Mamy dwie nowe świetlice: w Próchenkach i Bejdach, gdzie zostaną przeprowadzone prace wykończeniowe, czyli położenie glazury, terakoty, gipsowanie i malowanie – zaznacza wójt. – Jeśli chodzi o pozostałe placówki, w Dawidach zostanie wymieniona podłoga i położona terakota, w Pietrusach wykonamy schody, w Nowych Łepkach przeprowadzimy prace wykończeniowe i malowanie ścian, w Starych Łepkach zaplanowano remont kuchni, zabudowę klatek schodowych oraz zamontowanie paneli fotowoltaicznych, w Olszance chcemy przeprowadzić termomodernizację tylnej ściany budynku, a w Mszannie docieplić ściany oraz wymienić poszycie dachowe – wylicza G. Pajnowski.

Wójt zapytany o to, czy przyznane środki to duży zastrzyk dla budżetu gminy, odpowiada: – Jeśli porównamy z wyjściowym budżetem gminy w wysokości ok. 12 mln zł, to jest bardzo duże dofinansowanie. Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę skalę inwestycji, wydatków i potrzeb, te kwoty są optymalne i dostosowane do możliwości zapewnienia wkładu własnego. Jeśli jeszcze dodam, że na swoim terenie mam 40 km utwardzonych dróg powiatowych i 11 km dróg gminnych, które powinno odnawiać się praktycznie co 20 lat, to widać zasadność i potrzebę tych środków dla naszej gminy.

HAH