Resuscytacja przez internet
Tymczasem współczynnik przeżywalności można byłoby zwiększyć nawet trzykrotnie dzięki zastosowaniu tzw. resuscytacji krążeniowo-oddechowej, nazywanej popularnie masażem serca i sztucznym oddychaniem.
O tym, że jest to wiedza przydatna, nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy sobie wyobrazić, iż w naszej obecności ktoś z najbliższej rodziny doznaje zatrzymania akcji serca. Aby zdobyć niezbędne umiejętności, najlepiej wziąć udział w specjalnym kursie pierwszej pomocy. Nie każdy jednak ma na to czas i możliwości, ponadto wiedza zdobyta w wyniku kursu po jakimś czasie zostaje zapomniana. Stąd dobrym rozwiązaniem jest nauczenie się zasad pierwszej pomocy dzięki edukacyjnej grze internetowej. Przykładem może być gra „pierwsza pomoc”, dostępna na stronie www.szkolenia-bhp24.pl/gra-pierwsza-pomoc.
Oparta jest ona na rekomendacjach europejskiej rady resuscytacji w zakresie prawidłowego udzielania pierwszej pomocy w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Gracz – dzięki serii prostych ćwiczeń – może prześledzić krok po kroku, w jaki sposób prawidłowo ocenić stan poszkodowanego i udzielić mu pierwszej pomocy, wykonując uciśnięcia klatki piersiowej, oddechy ratownicze oraz używając automatycznego defibrylatora.
Dzięki większej wiedzy na temat resuscytacji można byłoby uratować rocznie ok. 100 tys. Europejczyków. Każdy z nas może znaleźć się w sytuacji, gdy ktoś obok dozna nagłego zatrzymania krążenia. Warto więc zagrać w grę, sprawdzić swoją wiedzę i – w razie potrzeby – poszukać kursu pierwszej pomocy, aby podnieść swoje kwalifikacje. Grę propaguje na swoich internetowych stronach wiele samorządów.
Kinga Ochnio